,, ---
DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21782590,52%
Türk Savunma sanayii alt yüklenicileri kritik platformlara güç katıyor

Türk Savunma sanayii alt yüklenicileri kritik platformlara güç katıyor

Türk savunma sanayiinin alt yüklenicileri, milli muharip uçak KAAN'dan milli fırkateyn TCG İstanbul'a kadar geniş bir yelpazedeki kritik platformlara teknolojik yetkinlikleriyle katkı sağlıyor.

ABONE OL
Mart 28, 2024 08:40
Türk Savunma sanayii alt yüklenicileri kritik platformlara güç katıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altınay Savunma Teknolojileri AŞ’nin bünyesinde bulunduğu Altınay Teknoloji Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay, alt yüklenicilerin yerli savunma sanayi projelerindeki rolünü vurguladı. Türk savunma sanayisinin teknolojik gelişiminin son 20 yılda yapılan çalışmalarla sağlandığını belirten Altınay, Türkiye’nin uluslararası arenada önemli bir üretici konumuna geldiğini ifade etti.

ÖZGÜN ÜRÜNLER VE TEKNOLOJİK YETKİNLİKLER

Altınay Teknoloji Grubu, savunma alanındaki çalışmalarına 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde AR-GE şirketi kurarak başladı. Şirket, Türkiye’nin ilk sanayi robotunu geliştirdi ve hareket kontrolü, hassas mekanizma teknikleri gibi alanlarda önemli bir birikime sahip. Altınay, NATO’nun mühimmat teknolojisi projelerinde de başarıyla yer aldıklarını ve uluslararası düzeyde takdir topladıklarını dile getirdi.

YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERLE BÜYÜME

Altınay Teknoloji Grubu, kısa sürede mühimmat teknolojilerindeki yetkinliğini savunma alanındaki yeni projelere genişletti. Türkiye’nin milli tank projesi ve kritik zırhlı araçların modernizasyonunda özgün ürünler geliştirdi. Havacılık alanında da önemli adımlar atan şirket, ASELSAN ile ortaklaşa çeşitli hava araçları üretti.

YERLİ PLATFORMLARA KATKILAR

Altınay, TUSAŞ ile kurulan TAAC şirketinin Türkiye’nin milli savaş uçaklarının uçuş kontrol eyleyicilerini geliştirmek üzere kurulduğunu belirtti. TAAC, aynı zamanda Demir Kuş Test Sistemi gibi önemli projelerde yer aldı. Altınay ayrıca, milli gemilere hizmet eden KUŞKAPANI sisteminin geliştirilmesinde de rol oynadıklarını ifade etti.

YERLİ ÜRETİM VE İSTİHDAM

Altınay Savunma Teknolojileri AŞ’nin Kocaeli Dilovası’nda yüksek teknolojili üretim tesisi yatırımı, Türkiye’nin savunma sanayiindeki yerli üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor. Tesisin tamamlanmasıyla birlikte, yaklaşık 100 yeni çalışanın istihdam edilmesi planlanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ