,, ---
DOLAR 32,8089 -0.01%
EURO 35,1789 -0.16%
ALTIN 2.492,860,14
BITCOIN 21249570,55%
Dev zırhlı araçlardan yenilikçi buluşlar ortaya çıkıyor

Dev zırhlı araçlardan yenilikçi buluşlar ortaya çıkıyor

Türk savunma sanayii, milli imkanlarla geliştirilen askeri kara araçlarıyla birlikte önemli bir dönemeç yaşıyor. Türkiye'nin önde gelen askeri araç üreticilerinden FNSS Savunma Sistemleri, 35 yıldır yurt içinde ve dışında birçok kullanıcıya hizmet veren 24 farklı savunma sistemi ile adından söz ettiriyor.

ABONE OL
Mart 28, 2024 08:38
Dev zırhlı araçlardan yenilikçi buluşlar ortaya çıkıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

FNSS, Türk Silahlı Kuvvetleri ile müttefik silahlı kuvvetlerinin kullanımı için paletli ve tekerlekli zırhlı muharebe araç ailelerini tasarlayıp üreterek milyonlarca dolarlık ihracat potansiyeli yaratıyor. Ayrıca, geliştirdiği yenilikçi alt sistemlerle birlikte birçok teknolojik çözümü patent ve faydalı modelle tescilleyerek sektörde öncü konumunu pekiştiriyor.

Ankara Sanayi Odası’nın 60. kuruluş yılı ödül töreninde “Faydalı Model Sayısını En Çok Artıran Firmalar Büyük İşletmeler” kategorisinde ödül kazanan FNSS, AR-GE projelerinin meyvesi olan teknolojik çözümleriyle dikkat çekiyor. Şirket, bu kapsamda Seri Hibrit Paletli Araçlar İçin Çapraz Tahrikli E-Transmisyon gibi çığır açan buluşlarla da adından söz ettiriyor.

Söz konusu buluş, elektrikli ve seri hibrit, paletli, skid‐steer (nokta dönüşlü) özellikteki tekerli askeri araçlarda, insansız kara araçlarında ve iş makinelerinde kullanılan çapraz tahrikli elektrikli transmisyonu içeriyor. Bu buluş, çapraz tahrikli ve bağımsız tahrikli yapıyı birleştirerek güçlü avantajları bir araya getiriyor. Sağ ve sol paleti bağımsız olarak tahrik eden 2 elektrik motoru ile birlikte, mekanik güç transferine olanak sağlayan bir diferansiyel dişli grubu ve üçüncü bir tahrik motorunu içeriyor. Bu sayede, daha küçük ebatlı motor kullanımına imkan tanınırken, motorlara düşen görevler itibariyle etkin ve verimli bir güç dağılımı sağlanıyor. Ayrıca, tek motor arızası durumunda diğer 2 motor ile sürüş devam edebiliyor.

Diğer bir buluş ise, zırhlı araçların güç grubunda bulunan motor, transmisyon gibi unsurların test edilmesini sağlayan Güç Grubu Test Ünitesi. Bu ünite, araca montaj öncesi gerekli parametreleri sağladığını ve sorunsuz çalıştığını teyit etmek için tasarlanmıştır. Taşınabilir bir sistem olarak geliştirilen bu ünite, arızaları tespit etmek ve bakım sürelerini kısaltmak gibi kritik bir rol üstleniyor.

Bunun yanı sıra, askeri araçların üzerine ekipman veya parça kaldırılması gerektiğinde kullanılan Askeri Araçlar İçin Portatif Yük Kaldırma Mekanizması da dikkat çekiyor. Bu mekanizma, kolay kurulabilir ve katlanabilir olmasıyla kullanıcıya pratiklik sunarken, araç üzerinde veya içinde kolayca saklanabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ