,, ---
DOLAR 32,4868 -0.07%
EURO 35,1138 0.22%
ALTIN 2.433,390,05
BITCOIN 2110334-0,33%
Türkiye’nin Savunma Gücü Artıyor: T-70 Helikopterler Mehmetçik’e Teslim Edildi!
  • Times of Defence
  • Savunma
  • Türkiye’nin Savunma Gücü Artıyor: T-70 Helikopterler Mehmetçik’e Teslim Edildi!

Türkiye’nin Savunma Gücü Artıyor: T-70 Helikopterler Mehmetçik’e Teslim Edildi!

Türk Silahlı Kuvvetleri, T-70 Helikopterleri ile güçleniyor. Yeni helikopterler, Mehmetçik'in görev kabiliyetlerini artırarak Türkiye'nin savunma gücünü pekiştirecek.

ABONE OL
Mayıs 30, 2024 18:06
Türkiye’nin Savunma Gücü Artıyor: T-70 Helikopterler Mehmetçik’e Teslim Edildi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Silahlı Kuvvetleri, T-70 Genel Maksat Helikopterleri ile havada da hakimiyetini pekiştiriyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, çeşitli sayıda T-70 helikopterinin muayene ve kabul işlemlerinin tamamlandığı duyuruldu. Bu açıklama, EFES – 2024 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı’nın İzmir Körfezi ve Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gerçekleşen aktif atışlı arazi safhası sırasında yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı, tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü’nde bu önemli gelişmeyi basın toplantısıyla paylaştı.

Cumhurbaşkanının liderliğinde geliştirilen ve üretilen yerli ve milli savunma sanayi sistemleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin imkan ve kabiliyetlerini daha da artırıyor. Bu çerçevede Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen T-70 helikopterleri, Mehmetçik’in görev yeteneklerini ve hareket kabiliyetini artıracak.

T-70 Genel Maksat Helikopter Programı, TAI ana yükleniciliğinde ve Sikorsky, ASELSAN, TEI ve Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde yürütülüyor. Sikorsky Aircraft firmasının S70i Helikopteri temel alınarak geliştirilen 109 adet T-70 helikopteri, önümüzdeki 10 yıl boyunca Türkiye’de lisans altında üretilecek ve çeşitli kullanıcılara teslim edilecek.

Program kapsamında, TAI, T-70 helikopterlerinin ana parçalarının üretimi, nihai montaj, test ve entegre lojistik desteği ile sorumlu. ASELSAN, helikopterin temel aviyonik sistemlerini geliştirip entegre ederken, Sikorsky ile birlikte helikopter kokpitini (IMAS) geliştiriyor. TEI, T700 motorunun üretimini üstlenirken, Alp Havacılık iniş takımları ve dişli kutusu gibi dinamik parçaların üretim ve montajını gerçekleştiriyor.

T-70 helikopterleri, yüksek performanslı motorları ve ileri teknolojili aviyonik sistemleri ile Mehmetçik’e büyük bir güç katacak. Bu helikopterler, arama kurtarma, yangın söndürme, tıbbi tahliye ve lojistik destek gibi birçok görevde kullanılabilecek.

Özetle, T-70 Genel Maksat Helikopterleri, Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayiindeki başarısını bir kez daha kanıtlıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katılan bu yeni helikopterler, ülkemizin savunma kabiliyetlerini daha da güçlendirecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ