,, ---
DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21129580,03%
Güçlü Savunma Gösterisi: EFES-2024 Tatbikatı’nda Seçkin Gözlemci Günü

Güçlü Savunma Gösterisi: EFES-2024 Tatbikatı’nda Seçkin Gözlemci Günü

İzmir'in Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gerçekleştirilen EFES-2024 Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü başladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük birleşik, müşterek tatbikatlarından biri olan EFES-2024 Tatbikatı'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

ABONE OL
Mayıs 30, 2024 12:19
Güçlü Savunma Gösterisi: EFES-2024 Tatbikatı’nda Seçkin Gözlemci Günü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tatbikatın son günündeki faaliyetleri, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak’ın yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin savunma bakanları ve genelkurmay başkanları da izliyor. Tatbikata 45 ülkeden yaklaşık 11 bin personel katılıyor.

Katılımcı Ülkeler ve Amaç

Tatbikat, katılımcı ülke unsurları ile birlikte oluşturulan müşterek karargah ve birliklerin askeri imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesini ve harbe hazırlık seviyesinin idame ettirilmesini amaçlıyor. Birleşmiş Milletlerin Barış Destekleme Harekatı jenerik senaryosu çerçevesinde gerçekleştirilen tatbikatta herhangi bir ülke hedef alınmıyor.

Tatbikata katılan ülkeler arasında Almanya, ABD, Arnavutluk, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya, Burkina Faso, Fransa, Gambiya, Gine, Gürcistan, İtalya, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kore Cumhuriyeti, Kongo, Kosova, Kuveyt, Kuzey Makedonya, Letonya, Libya, Macaristan, Mali, Meksika, Moğolistan, Moldova, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Ruanda, Somali, Suudi Arabistan, Tanzanya, Tunus, Uganda, Zambiya ve Zimbabve yer alıyor.

Gece Safhası Nefes Kesti

Tatbikatın gece faaliyetleri kapsamında birleşik özel kuvvet timleri denizden ve havadan sızma harekatı gerçekleştirdi. Paraşütle belirlenen alanlara inen özel kuvvet unsurları, denizden sızma harekatıyla da sahili temizledi. Ardından amfibi aldatma ve keşif harekatları yapıldı.

Gece görüş kabiliyetine sahip amfibi keşif bölüğü sahile yönelik keşif harekatı düzenledi. Sahile çıkan zırhlı araçlar ve personel, deniz piyade unsurlarının çıkarma harekatını başarıyla tamamladı. İndirme bölgesindeki hedefler, ATAK helikopterleri ve yerli üretim cirit füzeleriyle vuruldu. F-16’ların atışları da gece faaliyetlerine dahil oldu.

Hava Hücum Harekatı ve Diğer Faaliyetler

Gece faaliyetleri kapsamında ayrıca hava hücum harekatı gerçekleştirildi. ATAK helikopterlerinin eşlik ettiği CH-47 Chinook helikopterleri, özel kuvvet unsurlarını belirlenen bölgeye indirdi. Hava hücum harekatının ardından muharebe arama kurtarma görevi de icra edildi.

Seçkin gözlemci günü kapsamındaki gece faaliyetleri, yerli ve milli üretim KORKUT hava savunma sistemi ile tamamlandı. TCG Anadolu gemisi de tatbikat sırasında yerini aldı.

Önceki Tatbikatlardan Farklılıklar

EFES-2024 Tatbikatı, hibrit harekat ortamı, meskun mahal muharebeleri, Özel Kuvvetler ile gece denizden ve havadan sızma, baskın ve kritik personelin kurtarılması gibi unsurlarla önceki tatbikatlardan farklılık gösterdi. Tatbikatta yeni nesil Fırtına-2 ve Boran Obüsü, PARS OMTAS kuleli tekerlekli araç, KARGU hedefe yönlendirilebilen mühimmat sistemi, BAHA insansız hava aracı gibi çeşitli silah ve sistemler ilk defa atışlı bir tatbikatta kullanıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ