,, ---
DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21126440,07%
Türk Silahlı Kuvvetleri 3 Büyük Tatbikat Gerçekleştiriyor

Türk Silahlı Kuvvetleri 3 Büyük Tatbikat Gerçekleştiriyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), mayıs ayı içerisinde Denizkurdu, Uluslararası Anadolu Ankası ve EFES-2024 olmak üzere üç büyük tatbikat gerçekleştirecek. Bu tatbikatlar, TSK'nın harekat kabiliyetlerini geliştirmek, uluslararası işbirliğini artırmak ve askeri yeteneklerini sergilemek amacıyla düzenleniyor.

ABONE OL
Mayıs 8, 2024 13:39
Türk Silahlı Kuvvetleri 3 Büyük Tatbikat Gerçekleştiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatı

Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatı, 6-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu tatbikat, Azerbaycan, Katar, Polonya, Romanya, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin katılımıyla Konya’da düzenlenecek. Tatbikatın amacı, personel kurtarma harekatı sürecini denemek, muharebe ortamında personel kurtarma görev kuvveti unsurları arasındaki çalışabilirlik seviyesini geliştirmek ve işbirliği alanlarını belirlemektir.

Denizkurdu-II Tatbikatı

Denizkurdu-II Tatbikatı ise 7-18 Mayıs tarihleri arasında Marmaris’te gerçekleştirilecek. Bu tatbikat, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve bağlı komutanlıkların harekatı sevk ve idare etkinliğinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Karargah personeli ve tatbikata katılan unsurların çok tehditli ortamlarda muhakeme, öngörü ve karar verme yeteneklerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

EFES-2024 Tatbikatı

EFES-2024 Tatbikatı ise Türkiye’nin ev sahipliğinde, Ege Ordusu Komutanlığının sevk ve idaresinde gerçekleştirilecek. Bu tatbikatın iki safhası bulunmaktadır: Bilgisayar Destekli Komuta Yeri safhası 25 Nisan-8 Mayıs tarihlerinde icra edilmiş, Fiili Atışlı Arazi Safhası ise 9-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. EFES-2024 Tatbikatı, bugüne kadar icra edilen EFES serisi tatbikatlar içerisinde en geniş katılımlı olanıdır.

Tatbikata Türkiye’nin yanı sıra birçok dost ve müttefik ülkeden askeri personel, birlik ve unsurlar katılacaktır. Bu ülkeler arasında Almanya, ABD, Fransa, Suudi Arabistan, ve diğer birçok ülke bulunmaktadır. Tatbikatın amacı, birleşik ve müşterek harekatla oluşturulan karargah ve birliklerin askeri imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve harbe hazırlık seviyesinin artırılmasıdır.

Tatbikatlar sadece askeri bir hazırlık değil, aynı zamanda savunma sanayi firmaları için de bir fırsat sunmaktadır. EFES-2024 Tatbikatı kapsamında 48 savunma sanayi firması, 28 Mayıs’ta İzmir Seferihisar’daki Doğanbey Tatbikat bölgesinde savunma sanayi sergisi açacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ