,, ---
DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21129580,03%
Türk Savunma Sanayinin İhracat Başarısı Devam Edecek

Türk Savunma Sanayinin İhracat Başarısı Devam Edecek

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, savunma sanayii ihracatındaki büyüme ivmesinin devam edeceğini belirterek, şöyle konuştu: "Geçen yılı 5,5 milyar dolarlık ihracat teslimatıyla kapattık ama aynı zamanda 10,2 milyar dolarlık yeni bir sözleşmeye de imza attık. Bu yıl da ihracatla buluşacağız. sayıları daha fazla olan dost ülkelerin ihtiyaçlarıdır" dedi.

ABONE OL
Nisan 18, 2024 06:07
Türk Savunma Sanayinin İhracat Başarısı Devam Edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) tarafından düzenlenen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICCDA) etkinliği ATO Congresium’da başladı. Savunma ve havacılık sektörünün küresel oyuncularını, önemli yüklenicilerini ve kuruluşlarını medyayla buluşturan etkinlikte, 3 gün boyunca iş görüşmeleri gerçekleştirilecek.

OSSA Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yarsan, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Türk savunma sanayisinin son dönemde hayata geçirdiği projelerle Cumhuriyetin 100. yılında önemli bir başarı öyküsü yazdığını söyledi.

Etkinlikte 50’den fazla ülkeden katılımcılar, KOBİ’ler ve önemli sanayi firmaları arasında yeni ortaklıklar oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Yarsan, bu ortaklıkların sektörün gelişimi açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

“İhracatımızın kilogram cinsinden değeri geçen yıl yüzde 14 arttı”

Prof. Dr. Haluk Görgün, savunma sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarını hızla sürdürdüklerini belirterek, şöyle konuştu: “Ana ve alt yüklenici firmalarımızdan KOBİ’lere, üniversitelerden Ar-Ge merkezlerimize kadar geniş bir ekosistem, en önemli faktörlerden biri. gelişim. ve savunma sanayimizin gelişmesini sağlayacağız.” dedi.

Görgün, Türkiye’nin savunma sanayii ihracatının her yıl artmaya devam ettiğini belirterek, son 10 yılda kara, deniz ve hava savunma ürünlerinden uzaya kadar her sektörde geliştirilen ürünlerin hem yurt içinde hem de yurt dışında dost ülkelerin askeri ihtiyaçlarını karşıladığını söyledi.

Türkiye’nin uluslararası alanda rekabetçi ve teknolojik ürünleriyle övülen bir ülke haline geldiğine dikkat çeken Görgün, şöyle konuştu:

“Kigram başına ihracat değerimiz her yıl artmaya devam ediyor. Kilogram başına ihracat değerimiz geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 14 artışla 65 dolara ulaştı. Sektörümüzün sürdürülebilir gelişimiyle ilgileniyoruz. Büyüyoruz ve asıl sorunumuz bu büyümeyi yönetmek. “Cumhurbaşkanlığı olarak ulusal ve uluslararası sanayileşme etkinliklerine, iş platformları oluşturmaya ve etkileşimi artırmaya özel önem veriyoruz.

Görgün, bu tür etkinliklerin ülkedeki iş ve yatırım fırsatlarını öne çıkarmak açısından önemli olduğunu vurgulayarak, atılan adımların sonuçlarını gördüklerini ve görmeye devam edeceklerini söyledi.

Bu gelişmelerin rakamlara da yansıdığını belirten Görgün, “Geçen yılı 5,5 milyar dolarlık ihracat teslimatıyla kapattık ama 10,2 milyar dolarlık yeni sözleşmelere de imza attık. Bu yıl, geçen yıla göre daha büyük büyüklükteki firmalarımızın çabaları ile dost ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Sürdürülebilir bir savunma sanayii “İşbirliği yaratma hedefiyle, güvenilir iş birliği yaklaşımımızla bunların artacağını şimdiden öngörüyoruz. değerlendirmesini yaptı.

Görgün, etkinliğe 50’den fazla ülkeden gelen yoğun katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ankara savunma sanayinde ülkenin buhar motorudur

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da Ankara’da savunma sanayii ekosisteminin oluşturulduğunu ve bu ekosistemi daha da geliştirmek için kümelenmenin oluşturulduğunu vurguladı. Bu yapıya ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyduklarını belirten Aydın, “Türkiye’nin üretim gücünün ve kaliteli ürün üretme yeteneğinin oluştuğunu görüyoruz. Bunu daha da artırmak için her türlü çabayı göstereceğiz, elimizden geleni yapacağız. Tedarik sistemindeki güç “dedi.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Türk savunma sanayisinin altın çağını yaşadığını vurgulayarak, bu başarıda medyanın önemli katkısı olduğunu söyledi. OSSA’nın KOBİ’lerin sektöre katkısını artırmak amacıyla bir dizi çalışma yürüttüğünü kaydeden Baran, etkinliğin yeni iş fırsatlarına kapı açacağına inandığını kaydetti.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, savunma ve havacılık sanayisinde son 20 yılın en değerli projelerinden birine imza atıldığını ve başarıldığını söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ