,, ---
DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21800780,74%
Savunma Sanayii Başkanlığı’nda ihracat anlaşması

Savunma Sanayii Başkanlığı’nda ihracat anlaşması

Nurol Makina, Macaristan’a tedarik edilen Ejder Yalçın TTZA’larda kullanılmak üzere çeşitli sistemlerin tedariki için ASELSAN ile yeni sözleşme imzaladı.

ABONE OL
Şubat 24, 2024 08:25
Savunma Sanayii Başkanlığı’nda ihracat anlaşması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin zırhlı araç üreticilerinden birisi olan Nurol Makina yeni bir anlaşmaya imza attı. Macaristan’a tedarik edilen 56 adet Ejder Yalçın TTZA’larda kullanılması amacıyla ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’nda sözleşme imzalandı. Bu bağlamda ASELSAN, Ejder Yalçın TTZA’larda kullanılmak üzere Nurol Makina’ya SARP silah kulesi ve SEDA atış yeri hedef sistemi tedarik ediyor.

SSB’nin resmi X hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Nurol Makina firmamızın Macaristan’a gerçekleştireceği 56 adet Ejder Yalçın Zırhlı Taktik Araç ihracatı için ASELSAN firmamızdan tedarik edeceği silah kulesi ve atış yeri hedef sistemine ilişkin Sözleşme İmza Töreni’ni Başkanlığımızda gerçekleştirdik.

İhracatımız için oldukça önemli olan firmalarımız arasındaki iş birlikteliklerine büyük kıymet atfediyoruz. Benzer iş birliktelikleri, ortak çalışmalar ve anlaşmaların önümüzdeki günlerde daha da artacağına inanıyoruz. Böylelikle ülkemizin kalkınmasına savunma sanayii şirketlerimizin ortak katkılarını da arttırmış olacağız.”

Macaristan’ın Ejder Yalçın TTZA tedariki

Macaristan Silahlı Kuvvetleri 50 adetlik Ejder Yalçın (yerel isimlendirilmesi “Gidrán”) 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç tedariki için Nurol Makina ile Aralık 2020’de sözleşme imzalamıştı. Macar ordusunun teknolojik olanaklarını artırmak ve Sovyetler Birliği dönemindeki araç ve teçhizatları Batı sistemleriyle değiştirmek için faaliyetler yürüten Macaristan, tercihini Ejder Yalçın’dan yana kullanmıştı. İmzalanan sözleşme kapsamında ilk parti teslimatı ise Şubat 2021’de yapılmıştı.

Geçtiğimiz Kasım ayında ise Ejder Yalçın TTZA’ların Macaristan’da üretilmesi için anlaşma sağlanmıştı. Söz konusu anlaşma Nurol Makina, Nurol Makina Macaristan, N7 Milli Savunma Sanayii İnovasyon Holding ve Rába Otomotiv Holding arasında imzalanmıştı. Ortak girişim, Macaristan’da sadece imalat ve montajı değil aynı zamanda araştırma ve inovasyonu da içeren faaliyetlerle, Macaristan Savunma Kuvvetleri için Gidrán zırhlı araçları üretmeyi amaçlıyor. Bahse konu anlaşmanın 200’den fazla istihdam yaratması bekleniyor.

Ejder Yalçın TTZA’larda ASELSAN, SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ile SEDA atış yeri hedef sistemi ile yer alıyor. SARP UKSS’ne kullanım gereksinimlerine uygun olarak sisteme, 12.7 mm makinalı tüfek, 40 mm bombaatar veya 7.62 mm makinalı tüfek takılabilmektedir. Gelişmiş uzaktan komuta ve gözetleme imkânı sağlayan SARP Sistemi, atış yapan personelin ortam farkındalığını artırmakta ve güvenliğini en üst seviyeye taşımaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ