,, ---
DOLAR 32,8416 0.09%
EURO 35,1944 -0.08%
ALTIN 2.494,830,22
BITCOIN 21302500,72%
İspanyol Ordusu’na ZMA teslimatı

İspanyol Ordusu’na ZMA teslimatı

GDELS, 4 adet ASCOD zırhlı muharebe aracını İspanyol Ordusu’na teslim etti.

ABONE OL
Mart 20, 2024 07:11
İspanyol Ordusu’na ZMA teslimatı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

General Dynamics European Land Systems, Pizarro programının bir parçası olarak 4 adet ASCOD “Castor” zırhlı muharebe aracını İspanyol Ordusu’na teslim etti. Bu araçlar, İspanyol mühendislik birimlerini son teknoloji araçlarla donatarak onların çeşitli görevlere yönelik yeteneklerini artırmayı amaçlıyor.

Zırhlı araçların teslimi, dozer bıçaklarıyla birlikte 5 Mart’ta Alcalá de Guadaíra’daki (Sevilla) GDELS Santa Bárbara Sistemas fabrikasında gerçekleşti. Resepsiyon, İspanya Savunma Bakanlığı Pizarro Program Ofisi ve İspanyol Ordusu’nun bir numaralı Sistem Parkı ve Bakım Merkezi (PCMASA) Zırhlı Ordu Birlikleri personeli tarafından denetlendi. Daha sonra “Castor” araçları resmi olarak PCMASA’ya devredildi ve operasyonel dağıtım için Zaragoza, Burgos ve Madrid’e taşındı.

İspanya Savunma Bakanlığı ile GDELS Santa Bárbara Sistemas arasında yapılan sözleşme kapsamında, her biri kendi dozer bıçağıyla donatılmış, 1 adet prototip ve 35 adet seri üretim dahil olmak üzere toplam 36 adet “Castor” aracın teslim edilmesi planlandı. Teslimatların ilk aşaması Aralık 2023’te 4 adet aracın teslim edilmesiyle başladı. 4 adet ilave aracın yakın zamanda tamamlanmasıyla birlikte bugüne kadar prototip dahil toplam 10 adet seri üretim aracı teslim edildi. Devam eden teslimat programı, 2024 yılı boyunca kalan tüm birimlerin tedarikini sağlayacak şekilde belirlendi.

ASCOD Castor Zırhlı Muharebe Aracı

Engelleri tesviye edebilen ve ortadan kaldırabilen bir araç olarak tasarlanan ASCOD Castor, 30 mm Mauser MK 30/2 otomatik top ve 7.62×51 mm NATO mermilerini kullanan FN MAG makineli tüfekle donatılmıştır. Mürettebatı üç kişi olan ve sekiz yolcuyu taşıyabilen bu araç, mürettebatı ve askerleri güçlendirilmiş çelik zırh ile korumaktadır. Muharabe dışında, mayın temizleme operasyonlarında kullanılmak üzere; buldozer bıçağı, pulluk, ağır mayın temizleme sistemi ve diğer modüler özelliklerle de donatılabilmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ