,, ---
DOLAR 32,5361 0.03%
EURO 35,0441 0.04%
ALTIN 2.435,230,14
BITCOIN 2109181-0,57%
Rus savaş gemileri Kızıldeniz’de

Rus savaş gemileri Kızıldeniz’de

Rusya, Varyag güdümlü füze kruvazörünü ve Mareşal Shaposhnikov fırkateynini Kızıldeniz’e gönderdi.

ABONE OL
Nisan 1, 2024 10:13
Rus savaş gemileri Kızıldeniz’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rus devlet haber ajansı Tass, Pasifik Filosu’na bağlı Rus savaş gemilerinin Bab-el Mendep Boğazı’nı geçerek Kızıldeniz’e girdiğini belirterek, Husi saldırılarıyla karşı karşıya olan ve farklı ülkelerin donanma gemileriyle dolu bir deniz bölgesine girdiklerini duyurdu.

Tass’ın 28 Mart günü Rus Pasifik Filosunun basın servisine dayandırdığı habere göre gemiler, “uzun menzilli deniz harekatı çerçevesinde” verilen görevleri yerine getiriyor. Bu bağlamda Kızıldeniz’e giden gemilerin Varyag füze kruvazörü ve Mareşal Shaposhnikov fırkateyni olduğu belirtilmekte. Raporda gemilerin nihai varış noktası ve Rusya’nın bölgeye gemi gönderme nedeni ise belirtilmedi.

Yemen merkezli Husi isyancılar, İsrail’in Gazze’deki askeri eylemlerine misilleme olarak aylardır Kızıldeniz’deki gemilere bir dizi saldırı düzenleyerek birçok gemiyi yolculuklarını yeniden yönlendirmek zorunda bıraktı. Ancak Husiler Mart ayının başlarında Çin ve Rusya’ya gemilerinin Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde saldırıya uğramadan seyredebileceğini söyledi. Bloomberg kaynaklı habere göre ise iki ülke bunun karşılığında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gibi organlarda Husilere siyasi destek sağlayabilir.

Husiler, İsrail, ABD ve İngiltere bağlantılı gemileri hedef aldıklarını söyleseler de bazı gemileri yanlış tanımladıkları anlaşılmakta. Örneğin Ocak ayı sonlarında Yemen yakınlarında Rus petrolü taşıyan bir geminin yakınında füzelerin patlaması söz konusu iddiayı güçlendirmekte. Bu olay, Husilerin sözcüsü tarafından bir Rus gazetesine Rus ve Çin ticaret gemilerinin saldırılardan korkmaması gerektiğini söylemesinden günler sonra gerçekleşti.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Husilerin 23 Mart günü Çin’e ait Huang Pu adlı petrol tankerine bir füze fırlatıldığını ve anlaşmaya rağmen Yemen açıklarındaki deniz taşımacılığına yönelik risklerin devam ettiğinin altını çizdiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı’na göre bu ayın başlarında İran, Rusya ve Çin Hint Okyanusu’nda ortak deniz tatbikatı düzenledi. Hem Varyag kruvazörü hem de Marshal Shaposhnikov fırkateyninin katıldığı tatbikatta Rusya, korsanlar tarafından kaçırılan gemilerin kurtarılması da dâhil olmak üzere “deniz ekonomisi faaliyetlerinde güvenlik” konusunun ele alındığını açıkladı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ