,, ---
DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21815810,82%
Birleşik Krallık’tan cephane sıkıntısı açıklaması

Birleşik Krallık’tan cephane sıkıntısı açıklaması

Birleşik Krallık Savunma Bakanı, savaş durumunda ülkesinin mühimmat ve teçhizatının iki aydan kısa bir sürede tükeneceğini itiraf etti.

ABONE OL
Nisan 1, 2024 06:48
Birleşik Krallık’tan cephane sıkıntısı açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşik Krallık Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Silahlı Kuvvetlerin ülkenin çıkarlarını savunmak için yeterli mühimmat ya da savunma sistemine sahip olmadığını açıkladı ve Rusya ile uzun süreli bir savaşa hazırlıklı olamayacakları uyarısında bulundu.

Bu bağlamda Genelkurmay Başkan Yardımcısı Korgeneral Sir Rob Magowan Avam Kamarası Savunma Komitesi’nde milletvekillerine yaptığı açıklamada, “Şu anda mühimmat için harcadığımız paranın, ki bu önemli bir miktardır, karşı karşıya olduğumuz tehditleri her alanda karşılamadığı konusunda çok açık olduk. Entegre hava savunması olarak adlandırdığımız programa daha fazla para harcamamız gerektiği konusunda nettik.” dedi.

Birleşik Krallık Başbakanı Sunak, savunma harcamalarının gelecek yıl GSYH’nin %2.3’ü civarında olmasının beklendiğini ancak bu oranın ‘koşullar elverdiğinde’ %2.5’e ulaşacağını söyledi. Bu kapsamda Başbakan, Savunma Komitesi’nde bu hedefe ne zaman ulaşacağını söylemeyi reddetti.

Zone Militaire tarafından yapılan habere göre Savunma Bakanı Grant Shapps ise milletvekillerine Rishi Sunak ve Şansölye Jeremy Hunt’a bütçede daha fazla nakit için lobi yaptığını ancak bir artış sağlayamadığını söyledi. Ayrıca Genelkurmay Başkan Yardımcısı Sir Rob, istediği kaynaklara sahip olmamanın getirdiği operasyonel riski yönetmek zorunda kalacağını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu, “Bize ek para verilmesi halinde neye para harcayacağımızı açıkça belirttik, ancak elimizdeki para dahilinde çalışıyoruz ve buna göre operasyonel risk taşıyoruz.”

Savunma Komitesi üyesi Mark Francois’in “Rusya’ya karşı birkaç aydan fazla savaşamayız çünkü bunu yapacak mühimmatımız ve teçhizat rezervimiz yok. Bu doğru, değil mi?” sorusuna karşılık Genelkurmay Başkan Yardımcısı bunun doğru olduğunu kabul etti.

Ancak Savunma Bakanı bu tür bir çatışmanın İngiltere’nin tek başına değil, Rusya’yı toplu olarak karşısına alabilecek NATO müttefikleriyle birlikte yürütüleceğine dikkat çekti. Savunma Bakanı Shapps konuyla ilgili, “İngiltere’nin sadece Rusya ile savaşa hazır olmadığını izleyen ve duyan insanlar için, NATO’da olduğumuz ve (karşılıklı savunma anlaşması) Madde 5 mevcut olduğu için asla böyle bir durumda olmayacağımızı anlamak önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ