,, ---
DOLAR 32,8507 0.08%
EURO 35,1843 -0.1%
ALTIN 2.492,310,12
BITCOIN 21350380,88%
Fransa’dan İlave Exocet Gemisavar Füzesi Tedariki

Fransa’dan İlave Exocet Gemisavar Füzesi Tedariki

ABONE OL
Mayıs 31, 2024 15:33
Fransa’dan İlave Exocet Gemisavar Füzesi Tedariki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransız Donanması, MBDA’dan ilave 40 adet Exocet MM40 Block 3C (MM40 B3C) gemisavar füzesi siparişi verdi. Fransız Savunma Bakanlığı tarafından 24 Mayıs 2024 tarihinde yayınlanan bilgiye göre, bu siparişler Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) tarafından 2024-2030 Askeri Programlama Kanunu (LPM) doğrultusunda verildi. Füzelerin, Fransız Donanması’nın fırkateynlerini donatması bekleniyor.

Mevcut Envanterin Güçlendirilmesi

Bu yeni siparişler, teslimatları Ocak 2024’te başlayan MM40 B3C gemisavar füzelerinin mevcut envanterine eklenecek. Ayrıca, MBDA şu anda hizmette olan MM40 B3 füzelerini de B3C versiyonuna yükseltmekte. B3C varyantı, MM40’ın operasyonel yeteneklerini geliştirmekte olup, daha iyi menzil, isabet ve karşı önlemlere karşı daha fazla direnç sunmayı amaçlamaktadır.

Exocet Füze Ailesi ve Özellikleri

Exocet füze ailesi, deniz, hava ve kara tabanlı sistemler dahil olmak üzere çeşitli platformlardan fırlatılabilmektedir. Yüksek ses altı hızda olan Exocet füzeleri, B3C varyantı ile 200 kilometre menzili aşmaktadır. Ayrıca bu varyant, dijital radyo altimetre ve yeni bir arayıcı başlığa sahiptir. Bu sayede modern elektronik karşı tedbirlere ve radara görünürlüğü düşük olan gemilere karşı kabiliyetlerini artırmaktadır.

Başarılı Testler ve Kullanım

Yeni nesil Exocet, Fransız Donanması’nın FREMM sınıfı fırkateynlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda füze, Eylül ayında Fransız Donanması’nın FREMM sınıfı hava savunma fırkateyni Alsace’dan yapılan atış testini başarıyla geçmişti. Yapılan testin, yoğun elektronik harp ortamında gerçekleştirildiği vurgulanmaktadır. FREMM DA Alsace fırkateyni, bu test atışı ile birlikte Exocet MM40 Block 3C ateşleyen ilk Fransız gemisi olmuştur.

Exocet MM40 Block 3C’nin Teknik Özellikleri

780 kilogram ağırlığa ve 6 metreden daha kısa uzunluğa sahip olan Exocet MM40 B3C, yeni navigasyon paketinin artırılmış doğruluğu ile dikkat çekmektedir. Füze, çok düşük sea-skimming irtifasında, optimize edilmiş 3 boyutlu yaklaşma yörüngelerine ve farklı açılardan terminal saldırılara olanak tanımaktadır. Ayrıca, denizdeki hedefleri ayırt etmek ve seçmek için gelişmiş bir J-bant aktif arayıcıya sahiptir. Exocet, kara hedefleri için ise GPS doğruluğuna bağlı olarak çalışmaktadır. 200 kilometreden fazla menzile sahip olan Exocet MM40 B3C, subsonic olarak hedefine uçmakta ve gelişmiş arayıcı başlığı ile önceki modellerine kıyasla üstün özellikler sunmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ