,, ---
DOLAR 32,8560 0.07%
EURO 35,1791 -0.15%
ALTIN 2.488,98-0,02
BITCOIN 21304471,09%
Cumhurbaşkanına Savunma Sanayii Bütçesi İçin Özel Yetki

Cumhurbaşkanına Savunma Sanayii Bütçesi İçin Özel Yetki

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunuldu. Bu teklif, savunma sanayii bütçesiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanına belirli özel yetkilerin verilmesini de içeriyor.

ABONE OL
Mayıs 23, 2024 15:45
Cumhurbaşkanına Savunma Sanayii Bütçesi İçin Özel Yetki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Savunma Bakanlığı, yıllık bütçesi çerçevesinde hem personel ve operasyon masrafları hem de savunma sanayii ürünlerinin temini için harcamalar yapmaktadır. Bakanlık bütçesinin büyük bir bölümü ise personel ve operasyon giderlerine ayrılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonunun sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi amacıyla hazırlanan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nde, bazı özel maddeler yer almaktadır.

Bu çerçevede Milli Savunma Bakanlığı’nın; TSK’nın modernizasyonu, savunma sanayiinin geliştirilmesi ve araştırma-geliştirme hizmetlerinde kullanılacak özel gelirlerin yetersiz kalması durumunda, ek ödenek sağlama yetkisi Cumhurbaşkanına verilecektir.

Ayrıca kanun teklifine göre; savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmaların denetimi, daha hızlı ve etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacaktır.

Hâlihazırda Savunma Sanayii Başkanlığı, bazı özel gelirler sayesinde Savunma Sanayii Destekleme Fonu (SSDF) aracılığıyla TSK, Jandarma, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Sahil Güvenlik ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gibi güvenlik güçlerinin savunma sanayii ürünlerini temin etmelerine destek olmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ