,, ---
DOLAR 32,5361 0.03%
EURO 35,0441 0.04%
ALTIN 2.435,230,14
BITCOIN 2109181-0,57%
Çin ve Tayland, Uzay Araştırmaları ve Ay İşbirliği İçin Mutabakat Zaptı İmzaladı
  • Times of Defence
  • Dünya
  • Çin ve Tayland, Uzay Araştırmaları ve Ay İşbirliği İçin Mutabakat Zaptı İmzaladı

Çin ve Tayland, Uzay Araştırmaları ve Ay İşbirliği İçin Mutabakat Zaptı İmzaladı

Çin Ulusal Uzay İdaresi ve Tayland arasında imzalanan iki mutabakat zaptı, uzayın keşfi ve barışçıl kullanımını hedefleyen işbirliğinin önemli bir adımı olarak kaydediliyor.

ABONE OL
Nisan 5, 2024 14:43
Çin ve Tayland, Uzay Araştırmaları ve Ay İşbirliği İçin Mutabakat Zaptı İmzaladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin ve Tayland arasında imzalanan mutabakat zaptları, Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu’nda (ILRS) ortak projelerin yanı sıra bilimsel değişim programları ve personel eğitim planlarını içeriyor. İki ülke, veri ve bilgi alışverişi için bir ortak komite ve çalışma grubu oluşturacak.

 

Bu işbirliği kapsamında, Çin ve Tayland uzman ekipleri bir araya getirerek ILRS’nin proje ve faaliyetlerine ilişkin uygulamalar geliştirecek ve bir işbirliği planı hazırlayacaklar. Bu, uzay alanında bilimsel ve teknik anlamda önemli adımların atılmasını sağlayacak.

 

Çin ve Tayland, 2018’de Lacang-Mekong İşbirliği (LMC) kapsamında uzay alanında bilgi alışverişi ve işbirliği merkezleri kurma konusunda anlaşmıştı. Tayland tarafından geliştirilen bir uzay meteorolojisi uydusu, Çin’in Ay keşif görevi “Çang’ı 7” ile birlikte uzaya fırlatılmıştı.

 

Çin’in Ay keşif görevleri ve uzayda üs kurma planları, 2030 yılından itibaren insanlı seferler düzenleyerek Ay’a ayak basmayı ve 2050’ye kadar tam teşekküllü bir araştırma üssü kurmayı hedefliyor. ILRS projesi çerçevesinde, Ay’da temel istasyonun oluşturulması için 2028’e kadar 3 keşif görevi gerçekleştirilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ