,, ---
DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21800780,74%
ASELSAN ALP 300-G Taşınabilir Erken İhbar Radarı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Teslim Ediliyor
  • Times of Defence
  • Savunma
  • ASELSAN ALP 300-G Taşınabilir Erken İhbar Radarı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Teslim Ediliyor

ASELSAN ALP 300-G Taşınabilir Erken İhbar Radarı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Teslim Ediliyor

ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri için ALP 300-G Taşınabilir Erken İhbar Radarı Sistemi (TEİRS) teslimatına başladı. Teslimat törenine Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Org. Metin Gürak, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ve Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Ziya Cemal Kadıoğlu katıldı.

ABONE OL
Mayıs 21, 2024 06:08
ASELSAN ALP 300-G Taşınabilir Erken İhbar Radarı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Teslim Ediliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ALP 300-G: Türkiye’nin Erken İhbar Gücünü Artırıyor

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, ALP 300-G’nin geçici kabul testlerinin tamamlanarak aktif hizmete başladığını duyurdu. Sistem, Türkiye’nin hava sahasını kapsamlı bir şekilde izleyerek Hava Kuvvetleri’nin farkındalık gücünü artırıyor. Akyol, ALP 300-G’nin diğer sistemlerle birleşerek Türkiye’nin Erken İhbar gücünü oluşturacağını belirtti.

Bakan Güler: “Erken İhbar Sistemleri Hayati Öneme Sahip”

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, törende yaptığı konuşmada Erken İhbar Radarı’nın önemine vurgu yaptı. Güler, gelişen harp teknolojisiyle birlikte asimetrik risk ve tehditlerin savunma doktrinini değiştirdiğini belirterek, erken ihbar sistemlerinin tehditleri önceden tespit edip etkisiz hale getirmenin kritik olduğunu vurguladı.

ALP 300-G’nin Özellikleri

ALP 300-G, Türkiye’nin ilk uzun menzilli yerli ve milli erken ihbar radar sistemi olma özelliğine sahip. AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısına sahip olan sistem, hızlı kurulum ve toparlanma kabiliyeti sunuyor. Yüksek operasyon becerisiyle çok yönlü tehditleri tespit edip takip edebiliyor ve uzun menzilde etkili bir şekilde mücadele edebiliyor.

TEİRS: Yeni Nesil Radar Sistemi

TEİRS, sahip olduğu yeni nesil radar algoritmaları, sayısal anten mimarisi ve elektronik huzme yönlendirme yeteneğiyle tüm hava hedeflerini uzak mesafelerden tespit edebiliyor. Ayrıca dost düşman tanıma özelliği ile de dikkat çekiyor. Birden fazla TEİRS sistemi ağ üzerinde çalışarak tek bir radar gibi davranabiliyor ve görünmeyeni görünür hale getirebiliyor.

Geçici Kabul Testleri Başarılı

ALP 300-G ile yapılan geçici kabul testleri, Türkiye’nin mevcut erken ihbar radarlarının ötesinde hedef tespiti yapabildiğini gösterdi. Sistem, enstalasyon, entegrasyon, performans ve süreklilik testlerini başarıyla geçerek Türkiye’nin savunma yeteneklerini önemli ölçüde artırdı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ