,, ---
DOLAR 32,8089 -0.01%
EURO 35,1789 -0.16%
ALTIN 2.492,860,14
BITCOIN 21249570,55%
Almanya’da Rusya korkusu: Hava savunmaya 650 milyon dolarlık yatırım

Almanya’da Rusya korkusu: Hava savunmaya 650 milyon dolarlık yatırım

Almanya, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında savunma harcamalarını artırma ve hava savunma sistemini güçlendirme kararı aldı. Almanya, böylece Avrupa’nın güvenliğine katkı sağlıyor.

ABONE OL
Mart 2, 2024 07:00
Almanya’da Rusya korkusu: Hava savunmaya 650 milyon dolarlık yatırım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı saldırı, Avrupa’da yeni bir güvenlik krizine yol açtı. Almanya, NATO müttefiki Ukrayna’ya destek vermek ve kendi topraklarını korumak için savunma harcamalarını artırma kararı aldı. Almanya, savunma bütçesine 100 milyar euro ek kaynak ayırarak, hava savunma sistemini modernize etmeye hazırlanıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonu, Avrupa’nın barış ve istikrarını tehdit ediyor. Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgeleri ele geçirdikten sonra, başkent Kiev’e doğru ilerliyor. Ukrayna, NATO ve AB ülkelerinden yardım talep ediyor. Almanya, Ukrayna’ya askeri malzeme göndererek, diplomatik ve ekonomik yaptırımlar uygulayarak, Rusya’ya karşı sert bir tavır sergiliyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, Rusya’nın saldırganlığını kınayarak, Ukrayna’ya dayanışma mesajı verdi. Scholz, Rusya’nın Avrupa’nın güvenlik düzenini bozmaya çalıştığını, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Scholz, Almanya’nın NATO’nun 5. maddesine bağlı olduğunu, ittifakın her karış toprağını savunacağını belirtti.

Skyranger 30

Almanya, savunma harcamalarını artırıyor

Scholz, Almanya’nın savunma harcamalarını artırma kararı aldığını da duyurdu. Scholz, 2022 bütçesine bir sefere mahsus olmak üzere 100 milyar euro ek kaynak ayrıldığını, bu paranın Alman ordusunun savunma kabiliyetini ve yetkinliğini güçlendirmek için kullanılacağını açıkladı. Scholz, Almanya’nın bundan sonra gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 2’sinden fazlasını savunmaya ayıracağını, NATO’nun bu yöndeki talebini karşılayacağını söyledi.

Almanya’nın savunma harcamalarını artırması, ülkenin askeri anlamda daha güçlü bir konuma gelmesi anlamına geliyor. Almanya, uzun yıllardır savunma harcamalarına bütçesinden yüzde 1,3 gibi bir pay ayırıyordu. Bu oranla bile dünyada en çok savunma harcaması yapan altıncı ülke konumundaydı. Almanya’nın 2021 yılındaki savunma bütçesi 1,53’e ulaşmıştı. Ancak alınan son karar ile artık bu oran yüzde 2’nin üzerine çıkacak. Almanya’nın 2021 gayri safi milli hasılasının 1 trilyon 678,6 milyar euro olduğu hesaba katılırsa, bu da Almanya’nın önümüzdeki yıllarda askeri gücünü önemli ölçüde artıracağı anlamına geliyor.

hava savunma

Hava savunması öncelikli alan

Almanya, savunma harcamalarını artırırken, öncelikli olarak hava savunma sistemini güçlendirmeyi planlıyor. Almanya, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından sonra, hava sahasını Rus uçaklarına kapattı. Almanya, ayrıca Ukrayna’ya tanksavar ve Stinger füzeleri gönderdi. Almanya, NATO çerçevesinde de hava savunmasına katkı sağlıyor. Almanya, NATO’nun Baltık ülkeleri ve Polonya’daki hava devriye görevlerine katılıyor. Almanya, ayrıca Türkiye’nin Suriye sınırında konuşlandırdığı Patriot hava savunma sistemlerine de destek veriyor.

Almanya, hava savunma sistemini modernize etmek için yeni projeler geliştiriyor. Almanya, Fransa ve İtalya ile birlikte, orta menzilli hava savunma sistemi MEADS’i geliştiriyor. Almanya, ayrıca ABD ile birlikte, uzun menzilli hava savunma sistemi TLVS’i geliştiriyor. Almanya, bu sistemleri 2025 yılına kadar tamamlamayı hedefliyor. Almanya, ayrıca hava savunmasını güçlendirmek için yeni nesil savaş uçakları, insansız hava araçları, uydu sistemleri ve siber savunma araçları da almayı planlıyor.

Almanya, Rusya tehdidine karşı hava savunmasını güçlendirerek, hem kendi güvenliğini hem de müttefiklerinin güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Almanya, böylece Avrupa’nın barış ve istikrarını korumak için daha aktif bir rol üstleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ