,, ---
DOLAR 32,8513 0.08%
EURO 35,2379 0%
ALTIN 2.495,690,25
BITCOIN 21288350,51%
Büyük skandal! Alman firkateyni ABD SİHA’sına füze attı

Büyük skandal! Alman firkateyni ABD SİHA’sına füze attı

Almanya, ABD ile müttefik olduğu halde, ABD'nin bir SİHA'sını füzeyle vurdu. Bu olay, Almanya'nın füze savunma sisteminde ciddi bir hata olduğunu gösterdi. Almanya, Avrupa'nın hava savunmasının lideri ve kurucusu olan bir ülke. Bu olay, Avrupa'nın hava savunmasını da etkiler.

ABONE OL
Mart 2, 2024 06:56
Büyük skandal! Alman firkateyni ABD SİHA’sına füze attı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya, ABD ile müttefik olduğu halde, ABD’nin bir insansız hava aracını (SİHA) füzeyle vurdu. Bu olay, Almanya’nın füze savunma sisteminde ciddi bir hata olduğunu ortaya koydu. Almanya Savunma Bakanlığı, olayı doğruladı ve soruşturma başlattı.

OLAY NASIL MEYDANA GELDİ?

Olay, 15 Şubat 2024 tarihinde, Almanya’nın Hamburg limanında meydana geldi. Almanya’ya ait bir firkateyn, NATO tatbikatı için limandan ayrılmak üzereydi. Bu sırada, ABD’ye ait bir MQ-9 Reaper SİHA, Almanya hava sahasında uçuş izniyle görev yapıyordu. Ancak, Alman firkateyninin füze savunma sistemi, SİHA’yı düşman hedefi olarak algıladı ve otomatik olarak bir füze fırlattı. Füze, SİHA’yı vurdu ve havada infilak etti. SİHA’nın enkazı, liman yakınlarında denize düştü.

ALMANYA’DAN ÖZÜR VE SORUŞTURMA

Olayın ardından, Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile telefonla görüştü. Pistorius, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve özür diledi. Ayrıca, olayın nasıl meydana geldiğini ve tekrarlanmaması için alınacak önlemleri araştırmak üzere bir soruşturma başlattığını söyledi. Austin ise, olayın ciddiyetinin farkında olduklarını ve soruşturmanın sonucunu beklediklerini belirtti. ABD Savunma Bakanlığı, olayla ilgili bir açıklama yapmadı.

ALMANYA’NIN FÜZE SAVUNMA SİSTEMİNDE SORUN MU VAR?

Almanya, füze savunma sistemi olarak IRIS-T SLM adlı bir sistem kullanıyor. Bu sistem, kısa menzilli hava savunma füzelerinden oluşuyor. Sistem, düşman uçak, helikopter, füze ve insansız hava araçlarını tespit etmek ve imha etmek için tasarlanmış. Sistem, otomatik olarak hedef belirleyip füze fırlatabiliyor. Ancak, bu olay, sistemin dost ve düşman hedeflerini ayırt etmede sorun yaşadığını gösteriyor. Almanya, bu sistemi 2023 yılında hizmete almıştı. Sistem, Almanya’nın yanı sıra Slovenya, Türkiye ve Yunanistan tarafından da kullanılıyor.

ALMANYA’NIN FÜZE SKANDALI, AVRUPA’NIN HAVA SAVUNMASINI NASIL ETKİLER?

Almanya’nın füze skandalı, Avrupa’nın hava savunmasını da etkiler. Almanya, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’nin lideri ve kurucusu olan bir ülke. Bu girişim, Avrupa ülkelerinin hava ve füze savunma sistemlerini ortaklaşa tedarik etmesini amaçlıyor. Girişime, Almanya’nın yanı sıra 20 Avrupa ülkesi daha katılmış durumda. Bu ülkeler, Almanya’nın füze savunma sisteminin güvenilirliğine ve etkinliğine güveniyor. Ancak, bu olay, Almanya’nın füze savunma sisteminde bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koyuyor. Bu da, Avrupa’nın hava savunmasının zayıflamasına ve risk altına girmesine neden olabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ