,, ---
DOLAR 32,5329 0.04%
EURO 35,1195 0.23%
ALTIN 2.432,860,02
BITCOIN 2107193-0,56%
TUSAŞ ve Airtificial, HÜRJET için anlaştı

TUSAŞ ve Airtificial, HÜRJET için anlaştı

Türkiye'nin önde gelen havacılık şirketi TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) ile İspanya merkezli Airtificial şirketi arasında, HÜRJET jet eğitim uçağı için önemli bir işbirliği başlatıldı. İki şirket arasında imzalanan 4.8 milyon avroluk sözleşme kapsamında, HÜRJET için uçuş kumanda çubuklarının geliştirilmesi ve üretimi hedefleniyor.

ABONE OL
Nisan 5, 2024 12:12
TUSAŞ ve Airtificial, HÜRJET için anlaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Airtificial, söz konusu sözleşme doğrultusunda TUSAŞ için pasif ve aktif olmak üzere iki farklı uçuş kumanda çubuğunun tasarımını ve üretimini üstlenecek. Bu yeni anlaşma, daha önceki işbirliğinin bir devamı niteliğinde olup, HÜRJET’in ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirilmiş çubukların geliştirilmesini amaçlıyor.

Sözleşmenin ilk aşaması, yaklaşık 1.3 milyon avro değerinde ve önceki projenin kapsamını genişleten bir niteliğe sahip. Bu aşamada, yeni uçuş kumanda çubuklarının pasif versiyonu için teknolojik ve mekanik yeteneklerin artırılması hedefleniyor.

İkinci aşama ise yaklaşık 3.5 milyon avro değerinde ve savaş uçağı versiyonu için özgün mekanik, elektronik ve kontrol özelliklerine sahip aktif kumanda çubuklarının üretimini içeriyor. Bu aşama, HÜRJET’in savaş görevleri için gereken özel gereksinimlere uygun çubukların tasarlanması ve üretilmesini hedefliyor.

TUSAŞ ve Airtificial arasındaki bu işbirliği, Türkiye’nin milli savunma sanayisine önemli katkılar sağlamayı amaçlarken, HÜRJET’in gelişimi ve üretimi sürecinde uluslararası işbirliğinin önemini bir kez daha vurguluyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ