,, ---
DOLAR 32,8450 0.03%
EURO 35,2232 -0.11%
ALTIN 2.488,76-0,02
BITCOIN 21309761,04%
Türkiye ve Yunanistan, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne katılacak

Türkiye ve Yunanistan, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne katılacak

Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi Niyet Mektubuna Türkiye ve Yunanistan’ın Katılımına Dair Düzenleme Belgesi İmza Töreni düzenlendi. Türkiye ve Yunanistan’ın da Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne katılacağı aktarıldı.

ABONE OL
Şubat 15, 2024 14:53
Türkiye ve Yunanistan, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne katılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’a göre Türkiye ve Yunanistan, Almanya liderliğindeki füze savunma projesine resmen katılarak sözde Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’nin üye sayısını 21’e çıkaracak. Bloomberg tarafından yapılan habere göre Pistorius, NATO mevkidaşlarıyla Brüksel’de yaptığı toplantı öncesinde gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, bu kadar kısa sürede hatırı sayılır bir rakam.” dedi.

Berlin’deki hükümetin Avrupa’nın hava savunmasını güçlendirme yönündeki hamlesi ilk olarak Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından Ağustos 2022’de Prag’da yapılan bir konuşmada duyurulmuştu. İlgili program, ülkelerin hava ve füze savunma sistemlerini ortaklaşa tedarik etmesini içeriyor. Programın amacı ise maliyet verimliliğini ve esnekliği artırmak.

MSB’den paylaşım

MSB’den, konuya ilişkin yapılan paylaşımda “Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (The European Sky Shield Initiative-ESSI) Niyet Mektubuna Türkiye ve Yunanistan’ın Katılımına Dair Düzenleme Belgesi İmza Töreni” sonrasında Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Dendias ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Ayaküstü görüşen her iki Bakan daha sonra NATO Karargâhı’ndaki ikinci oturuma katıldı.” ifadelerine yer verildi.

Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi

Geçtiğimiz dönemde Brüksel’deki NATO toplantısının oturum aralarında 15 ülke bir Avrupa hava savunma sistemi kurmaya yönelik bir mutabakat zaptı imzalamıştı. Almanya’nın yanı sıra imzacılar şunlardı: Belçika, Bulgaristan, Estonya, Finlandiya, İngiltere, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Romanya, Slovakya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan. Daha sonra Danimarka, İsveç, Avusturya ve İsviçre de girişime katıldı. Bu bağlamda Fransa, İtalya ve Polonya henüz girişime katılmadı. Paris yönetimi ise proje için ABD ve İsrail’den teknoloji satın alınacağını eleştirmekte.

Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’nin amacı havadan gelen kısa, orta ve uzun menzilli tehditlere karşı en iyi koordine edilmiş savunma sistemini elde etmek. Alman Savunma Bakanlığı web sitesinde kısa menzili karada 15 kilometreye (9 mil) ve 6 kilometre yüksekliğe kadar tanımlamakta. Orta menzil ise15 ila 50 kilometre genişliğinde ve 25 kilometreye kadar yükseklikte yer almakta. Uzun menzil ise Bakanlık tarafından hazırlanan rapora göre 50 kilometreden fazla genişliğe ve 35 kilometreye kadar yüksekliğe sahip.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ