,, ---
DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21130630,08%
Türkiye ve Somali’den savunma işbirliği

Türkiye ve Somali’den savunma işbirliği

Türkiye ve Somali arasında imzalanan savunma ve ekonomik işbirliğine ilişkin anlaşma onaylandı.

ABONE OL
Şubat 22, 2024 07:22
Türkiye ve Somali’den savunma işbirliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Somali Savunma Bakanı Bakanı Abdulkadir Mohamed Nur, X hesabından yaptığı paylaşımda Somali ve Türkiye arasında savunma ve ekonomik işbirliğine ilişkin anlaşmanın onaylandığını bildirdi. Mohamed Nur, Mutabakat Muhtırası’nı onaylayan Bakanlar Kurulu’na ve Somali Federal Cumhuriyeti Parlamentosu’na teşekkür ettiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Bugün, Türkiye’deki müttefiklerimizle ilişkilerimizde tarihi bir dönüm noktası ve ulusumuzun egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü savunma arayışımızda ülkemiz için yeni bir şafaktır. Türkiye’deki ortaklarımıza sonsuz destekleri için minnettarız.”

Somali Bakanlar Kurulu, Türkiye ile 10 yıllık Deniz Güvenliği Anlaşmasını onaylayarak Türkiye’ye Somali karasularında tam yetki verdi. Buna göre Türkiye, deniz güvenliği operasyonlarını denetleyecek, Somali Donanması’nın yeniden inşasını desteklemek ve yasadışı balıkçılıkla mücadele etmek üzere Mavi Su Ekonomik Bölgesi kaynaklarının %30’unu alacak. Bu anlaşma, Etiyopya’nın ve Somali’nin Awdal bölgesindeki Lughaya’da bir liman ve askeri üs için Somaliland yönetimiyle yaptığı anlaşmayı da içeren son gelişmeleri takip ediyor.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ankara’ya gelen Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur ile Savunma ve Ekonomik İş birliği Çerçeve Anlaşması imzalamıştı. Bakan Yaşar Güler, heyetler arası görüşmeye ilişkin şu ifadelere yer vermişti:

“Somali Sayın Bakanı, Sayın Abdulkadir Muhammed Nur, değerli kardeşim. Sizi ve kıymetli heyetinizi ülkemizde ağırlıyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Somali, Türkiye’nin Afrika’da önemli bir ortağıdır. Mevkidaşım ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ve ilişkilerimizi daha da güçlendiren görüşmelerimizde Somali’nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne verdiğimiz önemi yineledik.

İkili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunduk. İkili askeri iş birliğimizi daha da güçlendirme kararlılığımızı dile getirdik. Bugün imzaladığımız Savunma ve Ekonomik İş birliği Çerçeve Anlaşması’nın ikili askerî ilişkilerimizin daha da gelişmesine vesile olacağına yürekten inanıyorum. Somali vatan sevgisiyle dolu gençlerini eğitmek suretiyle hazırladığı Gorgor Taburlarıyla millî ordu oluşum sürecinde önemli bir başarı elde etmiş ve Afrika coğrafyasında önemli bir rol model olmuştur. Türkiye olarak da Somalili kardeşlerimizin bu başarı tablosunda resmin bir parçası olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. İlişkilerimizin önümüzdeki dönemde de artarak sürmesi ortak temennimizdir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ