,, ---
DOLAR 32,5036 -0.03%
EURO 35,1076 0.16%
ALTIN 2.433,690,08
BITCOIN 2109456-0,35%
Rusya’ya gözdağı! Fransa nükleer füze test etti

Rusya’ya gözdağı! Fransa nükleer füze test etti

Fransa, Ukrayna gerginliği ortasında ASMPA-R nükleer füzesini başarıyla test etti. Bu test, Fransa'nın nükleer caydırıcılık kapasitesine olan güvenini ve nükleer bir saldırıya karşı koyma konusundaki kararlılığını gösteriyor.

ABONE OL
Haziran 5, 2024 16:53
Rusya’ya gözdağı! Fransa nükleer füze test etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa, Ukrayna’daki gerginliğin gölgesinde sessiz sedasız bir nükleer güç gösterisi yaptı. Savunma Bakanı Sebastien Lecornu’nun açıklamasına göre, Rafale savaş uçakları tarafından taşınacak şekilde tasarlanmış yeni nesil ASMPA-R füzesi ilk kez başarıyla test edildi.

“Ulusal topraklar üzerinde nükleer bir hava saldırısını simüle eden tatbikat” kapsamında savaş başlığı olmadan gerçekleştirilen bu test atışı, Fransa’nın nükleer caydırıcılık kapasitesine olan güvenini perçinledi.

Lecornu, füzenin “caydırıcılığın havadan nükleer unsurunun güvenilirliğini” korumayı amaçladığını vurguladı. Bu açıklama, Rusya’nın Ukrayna sınırında nükleer tatbikatlar düzenlemesine ve Moskova’nın ilhak ettiği bölgeleri kapsayan Güney Askeri Bölgesi’nde askeri varlığını artırmasına bir cevap olarak yorumlanabilir.

Fransa, önümüzdeki yıllarda askeri bütçesinin önemli bir kısmını nükleer caydırıcılık kapasitesini güçlendirmeye ayıracak. Planlara göre 2035 yılına kadar yeni nesil havadan fırlatılan füzelerin geliştirilmesine ve mevcut denizaltı fırlatmalı füzelerin modernize edilmesine 20 milyar eurodan fazla kaynak ayrılacak.

Nükleer Füzeyle Gösterilen Güç

Fransa’nın nükleer füze testi, Avrupa’da artan gerginlik ve nükleer silahların yeniden gündeme gelmesi bağlamında önemli bir gelişme. Bu test, Fransa’nın nükleer caydırıcılık politikasına olan bağlılığını ve nükleer bir saldırıya karşı caydırıcılık oluşturma konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Ancak test, nükleer silahların yayılma riskleri ve nükleer bir savaşın yıkıcı sonuçları konusundaki endişeleri de beraberinde getiriyor. Barış ve güvenliği savunanlar, gerilimi azaltmak ve nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılması için diplomatik çözümler bulunması gerektiğini savunuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ