,, ---
DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21783290,50%
Putin’den flaş hamle! Ordunun başına ekonomist bakan

Putin’den flaş hamle! Ordunun başına ekonomist bakan

Rusya’nın savunma ve dış politikasında yaşanan yenilikler, ekonomist Andrey Belousov’un liderliğinde yeni bir dönemi işaret ediyor.

ABONE OL
Mayıs 14, 2024 17:14
Putin’den flaş hamle! Ordunun başına ekonomist bakan
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya, dünya sahnesindeki stratejik hamlelerini yeniden şekillendiriyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki çatışma alanında önemli kazanımlar elde edilirken, savaş yönetiminde dikkat çekici bir değişikliğe imza attı. Askeri harcamalarda yaşanan büyük artışın ardından, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun yerine ekonomist Andrey Belousov getirildi. Bu hamle, Rusya’nın askeri yapılanmasında köklü bir dönüşümün sinyallerini veriyor.

Savunma Bakanlığı’nda Değişim Rüzgarları

Putin’in bu stratejik kararı, Rus ordusunun geleceğine yönelik ciddi bir format değişikliğini işaret ediyor. Şoygu, yıllarca üstlendiği görevden alınarak, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri pozisyonuna atanıyor. Bu, onun için yeni bir başlangıç olabilirken, Rusya’nın savunma politikalarında yeni bir sayfa açıyor.

Ekonomistin Savunma Koltuğundaki Yeri

Belousov’un atanması, Rusya’nın savunma bütçesinin yönetiminde yeni bir dönemi temsil ediyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un açıklamalarına göre, savunma harcamalarının denetimi için Belousov’un ekonomik uzmanlığı kritik önem taşıyor. Bu atama, Rusya’nın askeri harcamalarını daha etkin bir şekilde yönetme ve modern savaş gereksinimlerine uyum sağlama çabasının bir parçası.

Askeri Yenilenme ve Modernizasyon

Belousov, bürokrasiyi azaltma ve modern silah üretimini hızlandırma konusunda net hedefler koydu. Ukrayna savaşında kullanılan insansız hava araçları gibi modern teknolojilerin geliştirilmesinde Belousov’un etkisi büyük. Şoygu’nun geleneksel savaş anlayışının ötesine geçememesi, Belousov’un modern savaş araçlarına olan vurgusunu daha da önemli kılıyor.

Nikolay Patruşev’in Geleceği

Rusya Güvenlik Konseyi’nin eski sekreteri Nikolay Patruşev de yeni bir rol bekliyor. İki olası pozisyon arasında, Patruşev’in ABD’deki Rus Büyükelçisi olarak atanması veya Rusya parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi Başkanı olarak görev alması mümkün görünüyor.

Dış Politikada Sert Açıklamalar

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’ya yönelik eleştirilerini sürdürüyor. Ukrayna krizinin çözümü konusunda Batı’nın tutumunu eleştiren Lavrov, Rusya’nın masada olmadığı herhangi bir barış konferansının sonuçlarının geçersiz olacağını vurguluyor.

Bu değişiklikler, Rusya’nın hem iç hem de dış politikada yeni bir strateji izlediğinin göstergesi. Askeri ve ekonomik alanlarda yapılan bu yenilikler, Rusya’nın global arenadaki pozisyonunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ