,, ---
DOLAR 32,5361 0.03%
EURO 35,0441 0.04%
ALTIN 2.435,230,14
BITCOIN 2109181-0,57%
Kıyamet Günü Uçağı için dev sipariş

Kıyamet Günü Uçağı için dev sipariş

ABD, nükleer savaş için yeni "kıyamet günü uçağı" için 13 milyar dolarlık sözleşme imzaladı. SAOC adı verilen bu uçaklar, eski E-4B Nightwatch uçaklarının yerini alacak ve ABD Başkanı'nın nükleer bir çatışma sırasında bile komuta ve kontrolü sürdürmesini sağlayacak.

ABONE OL
Nisan 30, 2024 15:54
Kıyamet Günü Uçağı için dev sipariş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Hava Kuvvetleri, nükleer bir savaş sırasında kullanılacak yeni nesil “kıyamet günü uçağı” için Sierra Nevada Corp. şirketiyle 13 milyar dolarlık devasa bir sözleşme imzaladı. Bu yeni uçaklar, eskiyen E-4B Nightwatch “kıyamet günü uçaklarının” yerini alacak ve ABD Başkanı’nın nükleer bir çatışma sırasında bile komuta ve kontrolü sürdürmesini sağlayacak.

Eski Uçaklar Yerini Yenilerine Bırakıyor

Resmi olarak Ulusal Hava Operasyonları Merkezi (NAOC) olarak bilinen E-4B uçakları, 1970’lerden beri ABD Hava Kuvvetleri’nde görev yapıyor ve artık hizmet ömürlerinin sonuna yaklaşıyorlar. Yeni SAOC (Survivable Airborne Operations Center) uçakları, bu yaşlanan filoyu modern ve daha yetenekli platformlarla değiştirecek.

SAOC: Modern Teknolojiyle Donatılmış Kıyamet Günü Uçağı

SAOC uçakları, ticari bir uçak gövdesinin sertleştirilmiş ve modifiye edilmiş bir versiyonu üzerine inşa edilecek. Modern güvenli iletişim ve planlama sistemleri ile donatılacak olan uçaklar, modüler bir açık sistem yaklaşımı kullanarak güncel teknolojilere kolayca entegre olabilecek.

Yeni SAOC uçakları, ABD’nin nükleer caydırıcılık yeteneği için kritik önem taşıyor. Bu uçaklar, nükleer bir savaş durumunda bile ABD Başkanı’nın komuta ve kontrolü sürdürmesini sağlayarak ülkenin ulusal güvenliğini pekiştirecek. 13 milyar dolarlık bu yatırım, ABD’nin küresel barış ve istikrara olan bağlılığının da bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ