,, ---
DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21815810,82%
İtalya, Kızıldeniz’de Husilere ait İHA’yı etkisiz hale getirdi

İtalya, Kızıldeniz’de Husilere ait İHA’yı etkisiz hale getirdi

İtalyan Donanması’na ait muhribin Yemen’deki İran destekli Husiler tarafından Kızıldeniz’e doğru gönderilen bir insansız hava aracını etkisiz hale getirdiği açıklandı.

ABONE OL
Mart 4, 2024 10:54
İtalya, Kızıldeniz’de Husilere ait İHA’yı etkisiz hale getirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İtalyan Donanması’na ait Duilio muhribinin Yemen’deki İran destekli Husiler tarafından Kızıldeniz’e doğru gönderilen bir insansız hava aracını etkisiz hale getirdiği açıklandı. İtalya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bu eylemin, ticaret yollarının Yemen’deki Husi milislerinin insansız hava aracı ve füze saldırılarına karşı korunmasına yardımcı olan Duilio’nun meşru müdafaası olarak tanımlandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Daha önceki saldırılarda kullanılanlara benzer özelliklere sahip İHA, İtalyan gemisinden yaklaşık 6 km (3,73 mil) uzaktaydı ve ona doğru uçuyordu.” denildi. İtamilradar tarafından yapılan habere göre Duilio muhribi birincil hava savunma sistemi olarak Aster 15 ve Aster 30 füzelerine sahip. Ancak bu sefer bu füzelerin yerine gemide bulunan 76 mm’lik toplardan birinin kullanıldığı aktarılmakta.

İtalya, İsrail’de gerçekleşen 7 Ekim olaylarının ardından başlayan Husi saldırılarından Kızıldeniz gemilerini korumak amacıyla Avrupa Birliği’nin yeni Aspides misyonunda öncü bir rol oynuyor. Bu kapsamda Şubat ayında Avrupa Birliği, bölgedeki gemi taşımacılığını korumak amacıyla Kızıldeniz’e Eunavfor Aspides adında bir deniz misyonu başlatmıştı.

The Guardian tarafından yapılan habere göre İtalya’nın deniz yoluyla yapılan ihracatının yaklaşık üçte biri Süveyş Kanalı’ndan geçiyor. Dolayısıyla Roma’nın seyrüsefer özgürlüğünün güvence altına alınmasında doğrudan ticari çıkarı var. İtalyan politikacılar henüz ülkenin Kızıldeniz’deki rolünü tam olarak onaylamadı ancak önümüzdeki hafta bunu yapmaya başlaması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ