,, ---
DOLAR 32,8089 -0.01%
EURO 35,1789 -0.16%
ALTIN 2.492,860,14
BITCOIN 21249570,55%
İngiltere Savunma Bütçesini Artırıyor!

İngiltere Savunma Bütçesini Artırıyor!

İngiltere, Kuzey Kore ve Çin'den gelen tehditlere karşı savunma bütçesini artırıyor. 2030 yılına kadar GSYİH'nın %2,5'ine ulaşması hedefleniyor.

ABONE OL
Mayıs 1, 2024 20:19
İngiltere Savunma Bütçesini Artırıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, savunma bütçesinde önemli bir artışa gidileceğini açıkladı. Sunak, 2030 yılına kadar savunmaya ayrılan bütçenin Gayri Safi Yurt İçi Milli Hasıla’nın (GSYİH) %2,5’ine çıkarılacağını duyurdu.

Bu karar, Kuzey Kore ve Çin gibi ülkelerin İngiltere’ye yönelik artan tehditleri göz önünde bulundurarak alındı. Sunak, “Bu tehditleri caydırmak için daha fazla adım atılması gerekiyor” dedi.

Savunma bütçesindeki artış kapsamında 75 milyar sterlinlik ek finansman ayrılacak. Bu sayede İngiltere’nin Avrupa’nın en büyük, NATO’nun ise ikinci büyük savunma gücü olması hedefleniyor.

Sunak, bu yatırımların İngiltere’nin ulusal güvenliğini ve refahını korumaya yardımcı olacağına inanıyor. “Bu, işyerleri yaratacak, becerileri geliştirecek ve ülkemizi daha güçlü hale getirecek” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Ukrayna’daki savaşın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da yaşanan en büyük savaş olduğunu vurguladı. Stoltenberg, İngiltere’nin savunma bütçesindeki artışı memnuniyetle karşıladı ve bu yatırımların NATO’nun caydırıcılık ve savunma yeteneğini güçlendireceğini söyledi.

İngiltere’nin savunma bütçesindeki artışı, küresel güvenlik ortamındaki değişimleri yansıtıyor. Bu yatırımlar, İngiltere’nin gelecekteki tehditlere karşı daha iyi hazır olmasını sağlayacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ