,, ---
DOLAR 32,8547 0.1%
EURO 35,2417 -0.02%
ALTIN 2.494,240,19
BITCOIN 21232860,14%
HÜRJET İlk Kez Yuvasından Ayrıldı

HÜRJET İlk Kez Yuvasından Ayrıldı

Türkiye'nin ilk jet motorlu süpersonik eğitim uçağı HÜRJET, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tesislerinde gerçekleştirilen test uçuşlarının ardından, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları için ilk kez yuvasından ayrıldı.

ABONE OL
Mayıs 17, 2024 15:58
HÜRJET İlk Kez Yuvasından Ayrıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, TUSAŞ tarafından özgün olarak tasarlanan ve geliştirilen HÜRJET projesinde önemli bir kilometre taşı daha geride bırakıldı. TUSAŞ’ın Kahramankazan tesislerinde tasarım aşamasından itibaren geliştirilen HÜRJET, 19 Mayıs kutlamaları kapsamında Samsun’da özel bir gösteri gerçekleştirecek. Bu gösteri ile HÜRJET, yuvası konumundaki tesisten ilk kez ayrılmış olacak ve TUSAŞ semalarından farklı bir yerde uçuş yapacak.

Test Uçuşları ve Performans

Jet eğitim, harbe hazırlık, red aircraft ve uçak gemisi versiyonlarının yanı sıra akrotim gösteri uçağı versiyonu da olacak HÜRJET, bugüne kadar yapılan testlerde 56 sorti gerçekleştirerek 65 saat havada kaldı. Uçak sistemlerinin geliştirme ve doğrulama testleri yapılarak mevcut limitasyonları genişletilen HÜRJET, zarf genişletme testleri ile kabiliyetlerini artırdı. Daha yüksek sürat ve irtifalara çıkan HÜRJET, gökyüzünde daha agresif manevralar yapabilir hale geldi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı akrobasi timi Türk Yıldızları’nın kullandığı NF-5 uçaklarının yerini ilerleyen dönemde HÜRJET’in alması planlanıyor. HÜRJET, Türk Yıldızları ile kol uçuşu da gerçekleştirdi.

2025’te Teslimatlar Başlayacak

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi kapsamında çalışmalar Ağustos 2017’de başladı. Üretimi tamamlanan ilk komponent, 10 Haziran 2022’de düzenlenen törenle nihai montaj hattına taşındı. Montaj faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından yer testlerine başlayan HÜRJET, ilk motor çalıştırma gereksinimleri olan aviyonik sistem, elektrik sistemi ve yakıt testlerini gerçekleştirdi. 30 Ocak 2023’te ilk kez motor çalıştıran HÜRJET, taksi testleri için 18 Mart 2023’te pistle buluştu ve 25 Nisan 2023’te ilk kez gökyüzüyle buluştu. İlk uçuşunu 07.35’te gerçekleştiren HÜRJET, 26 dakika havada kalarak güvenli bir şekilde uçuşunu tamamladı. Test boyunca 14 bin feet irtifaya çıkan HÜRJET, 250 knot hava süratine ulaştı. İlk uçuşunun ardından tasarım zarfı içerisinde uçuş testlerine devam eden HÜRJET’in, seri üretim sürecinde ilk yıl 6-7 uçak üretmesi, sonraki yıllarda ise ayda 2, yılda 24 uçak imal etmesi hedefleniyor. HÜRJET’in Türk Hava Kuvvetlerine teslimatlarının 2025’te başlaması planlanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ