,, ---
DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21780200,40%
Filistin’e Bağımsızlık Adımı: İspanya, Norveç ve İrlanda’dan Tarihi Adım
  • Times of Defence
  • Dünya
  • Filistin’e Bağımsızlık Adımı: İspanya, Norveç ve İrlanda’dan Tarihi Adım

Filistin’e Bağımsızlık Adımı: İspanya, Norveç ve İrlanda’dan Tarihi Adım

İspanya, Norveç ve İrlanda, Filistin Devleti’ni resmen tanıdı. Bu tarihi adım, Batı Avrupa'nın kalıcı barışa yönelik önemli bir girişimi olarak değerlendiriliyor.

ABONE OL
Mayıs 28, 2024 20:05
Filistin’e Bağımsızlık Adımı: İspanya, Norveç ve İrlanda’dan Tarihi Adım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İspanya, Norveç ve İrlanda, Filistin Devleti’ni resmen tanıdıklarını açıkladı. Bu tarihi adım, Batı Avrupa’nın kalıcı barışa yönelik önemli bir girişimi olarak değerlendiriliyor. Üç ülkenin liderleri, Filistin’in tanınmasının barış ve adalet adına atılmış önemli bir adım olduğunu vurguladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Filistin Devleti’nin tanınmasına yönelik açıklamanın 28 Mayıs’ta yapılacağını belirtmişti. Beklenen açıklama, bugün gerçekleştirildi.

İspanya Başbakanı’ndan Açıklamalar

Pedro Sánchez, Madrid’deki Moncloa Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında, “İspanya, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’yı kapsayan ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti’ni tanıyor. 1967 sınırlarında meydana gelen değişiklikleri tanımayacağız” dedi. Sánchez, Filistin’in başkenti Doğu Kudüs olan ve Batı Şeria ile Gazze’ye koridor ile bağlanan bir devlet olarak birleşmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, bu tanımanın İsrail’e karşı bir hamle olmadığını, aksine güçlü ilişkiler kurma amacını taşıdığını ifade etti.

Norveç ve İrlanda’nın Tutumu

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, “Norveç’in bugün Filistin’i bir devlet olarak tanıması, Norveç-Filistin ilişkilerinde bir dönüm noktasıdır” dedi. İrlanda Dışişleri Bakanı Micheál Martin ise, resmi X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, İrlanda’nın tanıma kararının 28 Mayıs’ta resmiyet kazanacağını belirtti.

Türkiye’den Tam Destek

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, İspanya, İrlanda ve Norveç’in Filistin Devleti’ni tanıma kararını memnuniyetle karşıladı. Bakanlık, “Filistin’in tanınması, uluslararası hukukun, adaletin ve vicdanın gereğidir” dedi. Ayrıca, Türkiye’nin daha fazla ülkenin Filistin’i tanıması yönünde çaba harcayacağı belirtildi.

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, Filistin’i resmen tanıyacaklarını açıkladığında, “Sözden eyleme geçme zamanı geldi. Milyonlarca Filistinliye yanlarında olduğumuzu, umut olduğunu ve Filistin topraklarının ve kimliğinin var olduğunu söylemek için buradayız” dedi. İrlanda Başbakanı Simon Harris de, Dublin’de yaptığı açıklamada, “Bu, İrlanda ve Filistin için tarihi ve önemli bir gün” ifadelerini kullandı. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere ise Oslo’da düzenlediği basın toplantısında, “Filistin devleti olmadan barış olamaz” dedi.

Avrupa Birliği Üyelerinin Desteği

Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan, Çekya, İsveç, Kıbrıs, Polonya, Slovakya, Romanya ve Bulgaristan, halihazırda Filistin’i tanımış durumda. Slovenya ve Malta’nın da benzer açıklamalarda bulunması bekleniyor.

İsrail’in Tepkisi

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, İrlanda ve Norveç’teki İsrail büyükelçilerini geri çağırdı ve İspanya’ya da benzer adımlar atılacağı uyarısında bulundu. Katz, “İrlanda ve Norveç’e net bir mesaj gönderiyorum: İsrail, egemenliğini baltalayanlara karşı sessiz kalmayacak” dedi. Ayrıca, “Bugünkü karar, Filistinlilere ve dünyaya bir mesaj gönderiyor: Terörizm ödüllendirilir. İsrail sessiz kalmayacak” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ