,, ---
DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21821340,90%
Denizaltı çelikleri Gölcük’e teslim edildi

Denizaltı çelikleri Gölcük’e teslim edildi

Türkiye’nin milli imkanlarla ürettiği ilk ‘denizaltı çeliği’ Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edildi. Türkiye bu çeliği hep ithal ediyordu ve talep listesindeki miktarlar, üretilecek stratejik platformların kritik bilgileri için de ciddi fikirler veriyordu. Uzmanlara göre Ankara, çok kritik bir virajı başarıyla döndü.

ABONE OL
Şubat 16, 2024 11:37
Denizaltı çelikleri Gölcük’e teslim edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk savunma sanayiinde genelde yeni platformlar büyük heyecan uyandırsa da aslında arka planda devam eden kimi süreçler de Türkiye’nin bu alandaki başarısı için hayati önemde. Bunlardan biri de denizaltı çeliği olarak da bilinen HY-100.

Ülkemiz bugüne kadar söz konusu çeliği Avustralya başta olmak üzere başka ülkelerden ithal ediyordu. Bahsettiğimiz çelikle ilgili önce temel bazı bilgileri paylaşalım. HY-100 çeliği temin etmenin çok zor olduğu bir ürün. Denizaltılar için bu çelik türü kullanılıyor. Bu ürünler ‘hata kabul etmeyen özel bir iş’ olarak kabul ediliyor.

Bu tür ürünlerin ‘parası neyse öderim ve satın alırım’ diyebileceğiniz türde olmadığını da unutmamak gerek. Özellikle savunma sanayiinin son dönemlerde ülkelerin en etkili dış politika enstrümanlarından biri olduğunu görünce bunu daha iyi anlıyorsunuz. Ankara da bu gerçeği gördü ve ihtiyacı olan çeliği yerli/milli imkanlarla üretmek için kolları sıvadı.

İlk kez IDEF’23 fuarında sergilenmişti

Geçtiğimiz yıl düzenlenen IDEF’23 Savunma Sanayii Fuarı’nda yerli imkanlarla geliştirilen HY-100 çeliğinin küçük bir kesiti sergilendi. Çok önemli bir kilometre taşı olan bu gelişmenin ardından beklenen asıl haber ise geçtiğimiz günlerde geldi.

Milli Savunma Bakanlığı, kendi imkanlarımızla ürettiğimiz denizaltı çeliklerinin Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edildiğini duyurdu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ