,, ---
DOLAR 32,8560 0.07%
EURO 35,1791 -0.15%
ALTIN 2.488,98-0,02
BITCOIN 21304471,09%
Çin uçak gemisine beşinci nesil savaş uçağı

Çin uçak gemisine beşinci nesil savaş uçağı

Çin Donanması’nın envanterinde bulunan Liaoning uçak gemisine Shenyang J-15 ile J-35 savaş uçağını konuşlandırdı

ABONE OL
Mart 8, 2024 12:20
Çin uçak gemisine beşinci nesil savaş uçağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bazı Çinli kaynaklar tarafından Çin Donanması envanterinde bulunan Liaoning uçak gemisi üzerinde yeni uçakların konuşlandığı ifade edildi. Navy Recognition tarafından yapılan habere göre ise Liaoning uçak gemisine konuşlandırılanlar J-15 ve J-35 savaş uçağı oldu. Şubat 2024’de gemi denize açılmadan önce J-35 uçağı gemi üzerinde birkaç test için gemide konuşlandırılmıştı. Çin’in uçak gemileri için Shenyang FC-31 üzerinden geliştirdiği J-35 olarak isimlendirilen savaş uçağı ilk uçuşunu 2021 yılında gerçekleştirdi.

Temmuz 2022’de yine geminin üzerinde 2 adet J-15D savaş uçağı gözükmüştü. J-35’lerin gemi üzerinden ilk uçuşu ise 2021 yılı itibarıyla başlamıştı. Şu anda gemi maksimum 24 adet J-15 savaş uçağından oluşan bir filo ile denize açılabilmektedir. Ayrıca 2 adet Z-18F denizaltı savunma harbi (DSH) helikopteri, 2 adet Z-18JA havadan erken uyarı helikopteri ve uçak koruma ve genel hizmet görevleri için 1 adet Z-9 helikopteri konuşlandırılma kapasite sahip.

Çin’in envanterinde olan Liaoning ve Shandong uçak gemilerinde şu anda STOBAR dediğimiz kısa kalkış ve dikey unsurlarını mancınık destekli kalkış ancak yakalamalı iniş ile birleştiren, uçak gemisi güvertesinden uçağın fırlatılması ve gemi pistine indirilmesi için kullanılan bir sistem yer alıyor. Bu sistem ile birlikte 2 uçak gemisinde de J-35 savaş uçaklarının gemiden kalkışında bir sıkıntı çıkartmamaktadır.

Çin’in 3. uçak gemisi olan Fujian’da ise CATOBAR denilen bir mekanizma yer alıyor. Bu mekanizmada uçak mancınık yardımı ile kalkışa başlar ve yakalama halatları kullanılarak gemiye indirilir. Bu gemide özellikle ağır mühimmatları taşıyabilen J-35’lerin yer alması planlanıyor. Yine gemi üzerinde Elektromanyetik Uçak Fırlatma Sistemi (EMALS) de yer alıyor.

Liaoning uçak gemisi, 29 Şubat – 6 Mart tarihleri ​​arasında Sarı Deniz’de çeşitli denemelere tabi tutulacak. Çin’in ilk uçak gemisi olan Liaoning, bir yıl süren bakım ve modernizasyon çalışmalarının ardından geçtiğimiz perşembe günü römorkörlerin yardımıyla Dalian Tersanesi iskelesinden yola çıkarak deniz deneme görevine başlamıştı.

Uçak gemisinin J-15 ve J-35 savaş uçakları ile birlikte Güney Çin Denizi’nde aktif olarak görev alması bekleniyor. 3. uçak gemisinin de suya indirilip envantere resmi olarak girmesi ile bölgede Çin lehine değişimlerin meydana gelmesini bekleyebiliriz. Özellikle bölgede savaş çanlarının çaldığı bu dönemde geminin bu bölgede konuşlandırılması diğer devletleri caydıracaktır. (Defence Türk)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ