,, ---
DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21815810,82%
Bulgaristan hava sahası Türk savaş uçaklarına açılacak

Bulgaristan hava sahası Türk savaş uçaklarına açılacak

Bulgaristan ile ‘sınır geçişli hava polisliği mutabakat muhtırası’ imzalandı.

ABONE OL
Şubat 22, 2024 12:50
Bulgaristan hava sahası Türk savaş uçaklarına açılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, resmi davetlisi olarak Ankara’ya gelen Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev’i askeri törenle karşıladı. Konuk Bakanın Onur Kıtası’nı selamlamasının ardından Bakanlar ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra ise Yaşar Güler ve Todor Tagarev başkanlığında heyetler arası bir görüşme yapıldı.

Görüşmede her iki Bakan tarafından “Türkiye-Bulgaristan Sınır Geçişli Hava Polisliği Mutabakat Muhtırası” da imzalandı. Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Bakan Yaşar Güler’in, Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev ile görüşmesinde imzaladığı “Türkiye-Bulgaristan Sınır Geçişli Hava Polisliği Mutabakat Muhtırası”nın detaylarına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Sınır Geçişli Hava Polisliği anlaşmaları; hava polisliği görevi yapan uçakların hava tehdidinin önlenmesi amacıyla sıcak takibe diğer bir ülke sınırını geçerek devam etmesini sağlayan anlaşmalardır. Sınır komşusu NATO ülkeleri kendi aralarında ikili veya çok uluslu olarak bu anlaşmaları yapmaktadır ve NATO tarafından da tavsiye edilmektedir. Türkiye yaptığı bu anlaşma ile Bulgaristan hududunda hava polisliği görevleri yaptığı zamanlarda sıcak takip için Bulgaristan hava sahasında uçabilecektir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ