,, ---
DOLAR 32,5394 0.06%
EURO 35,0464 0.06%
ALTIN 2.434,180,08
BITCOIN 2112300-0,24%
Bayraktar TB3, ASELSAN’ın CATS’ı ile uçtu

Bayraktar TB3, ASELSAN’ın CATS’ı ile uçtu

Bayraktar TB3 SİHA, 23. uçuşunda ASELSAN tarafından geliştirilen CATS ile uçtu.

ABONE OL
Mart 20, 2024 07:55
Bayraktar TB3, ASELSAN’ın CATS’ı ile uçtu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar TB3 SİHA, 23. uçuşunda “Görev Yükü ile Orta ve Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama” testini başarı ile tamamladı. Test uçuşu 9 saat sürerken toplamda 184 saatlik uçuş saatine ulaşıldı.

Buna ek olarak Bayraktar TB3, bu uçuşunda ASELSAN tarafından geliştirilen CATS ile havalandı. CATS (Common Aperture Targeting System), İnsansız Hava Araçları (İHA), helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı hava platformları için geliştirilmiş olan, yüksek performanslı bir elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemidir. Sistem birden çok optik kanalı tek bir kanalda birleştiren multispektral bir optik açıklık sayesinde boyut ve ağırlığı arttırmadan olumsuz hava koşullarında dahi yüksek menzil ve görüntüleme performansına sahiptir.

İlk uçuşunu Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan olarak 27 Ekim 2023 tarihinde yaptıktan sonra orta irtifa performans testlerinden geçen milli SİHA, yüksek irtifadaki sistem ve dayanım performansının ölçüldüğü testleri de başarıyla tamamlamıştı.

TCG ANADOLU’dan ilk uçuş 2024’te

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG ANADOLU gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 için 2024 yılı içinde TCG ANADOLU gemisinde testlere başlanmasını planladıklarını açıklamıştı.

Bayraktar TB3’ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak. Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak milli SİHA, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ