,, ---
DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21780200,40%
Avrupa Birliği’nden Ukrayna’ya 5 Milyar Euro’luk ek yardım

Avrupa Birliği’nden Ukrayna’ya 5 Milyar Euro’luk ek yardım

Avrupa Birliği (AB) büyükelçileri, Rusya'ya karşı savaşta Ukrayna'ya sağlanan destek kapsamında 2024 yılı için 5 milyar euro ek askeri yardım sağlama konusunda anlaşma sağladı.

ABONE OL
Mart 14, 2024 06:29
Avrupa Birliği’nden Ukrayna’ya 5 Milyar Euro’luk ek yardım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AB Konseyi Belçika Dönem Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, AB üyesi 27 ülkenin büyükelçilerinin Avrupa Barış Fonu’na 5 milyar euro bütçe ayırma prensibinde anlaşmaya vardıkları belirtildi. Açıklamada, “AB, Ukrayna’ya kalıcı destek sağlama ve ülkenin kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu askeri teçhizatın tedarik edildiğinden emin olma konusundaki kararlılığını muhafaza etmektedir” denildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinden oluşan Daimi Temsilciler Komitesi’nin (COREPER), Ukrayna’ya 5 milyar euro daha askeri yardım konusunda uzlaştığını belirterek, “Mesaj net: Ukrayna’ya kazanması için gerekli her türlü desteği sağlayacağız” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Borrell’in Ukrayna’ya askeri yardım için Avrupa Barış Fonu’nun finansal tavanını 5 milyar euro artırma çağrısını destekleyen AB üyesi ülkelere teşekkür etti. Kuleba, “Bu, Avrupa’nın ortak zaferimize ulaşma konusundaki birlik ve kararlılığının güçlü ve zamanında ortaya konulan bir dışavurumudur. Nihai kararın Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin bir sonraki toplantısında onaylanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Barış Fonu, 2021 yılında AB’nin savunma ve güvenlik menfaatleri çerçevesinde AB üyesi olmayan ülke ve uluslararası kuruluşlara askeri destek sağlamak üzere kurulmuştu. Söz konusu ilave askeri destek, Avrupa Barış Fonu’na 2022 başından bu yana Ukrayna’ya taahhüt edilen 6,1 milyar euroya ek olarak aktarılacak.

AB Dış İlişkiler Konseyi’nin bir sonraki toplantısının 18 Mart’ta Brüksel’de yapılması planlanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ