,, ---
DOLAR 32,5086 0.01%
EURO 35,0925 0.23%
ALTIN 2.434,010,07
BITCOIN 2108174-0,86%
Azerbaycan heyeti TOGAN’ı inceledi

Azerbaycan heyeti TOGAN’ı inceledi

Azerbaycan Devlet Serhat Hizmeti Akademisi Reisi Tümgeneral Azer İbrahimov ve beraberindeki heyet STM’nin geliştirdiği TOGAN’ı inceledi.

ABONE OL
Mart 30, 2024 13:11
Azerbaycan heyeti TOGAN’ı inceledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Azerbaycan Devlet Serhat Hizmeti Akademisi Reisi Tümgeneral Azer İbrahimov ve beraberindeki heyet Edirne’deki askeri birimleri ziyaret etti. MSB’nin resmi davetlisi olarak gelen heyet, Edirne’deki 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığını ve 9’uncu Hudut Tugay Komutanlığının Budakdoğanca Hudut Karakolunu ziyaret etti. Ziyaret sırasında heyet STM tarafından geliştirilen Döner Kanatlı Gözcü İHA Sistemi TOGAN’ı da inceledi.

Azerbaycan halihazırda STM tarafında geliştirilen KARGU İHA’ları aktif bir şekilde kullanıyor. KARGU İHA’lar en son Dağlık Karabağ bölgesinde düzenlenen Anti-Terör Operasyonları sırasında kullanılmıştı. Eylül 2023’te Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Terter’in Janyatag yerleşimi yakınlarında terk edilmiş bir mevzinin KARGU İHA ile vurulduğuna dair görüntüler paylaşmıştı. Janyatag’ta, Azerbaycan askeri güçleri tarafından çekilmiş ve Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanmış 46 saniyelik görüntüye göre daha önce bir savaş mevzisi olduğu anlaşılan köyde savunma için kullanıldığı anlaşılan çok sayıda lastik görünüyor. Videonun 15. saniyesine gelindiğinde ilgili mevziyi vuran KARGU İHA’nın görüntüsü yer alıyor.

TOGAN Döner Kanatlı Gözcü İHA

Sistem, taktik seviye keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanmak üzere tasarlanmış, özgün uçuş kontrol sistemi ve görev planlama yazılımına sahip, tek er tarafından taşınabilen ve kullanılabilen Döner Kanatlı Gözcü İHA Sistemidir.

TOGAN, STM tarafından geliştirilen uçuş kontrol, görev planlama ve hedef tespit sistemleri vasıtasıyla, diğer STM platformlarıyla müşterek olarak görev yapabilmektedir. Sistem, ileri seviye Elektro Optik ve Kızılötesi kamera sistemleri vasıtasıyla 30x’e kadar yakınlaştırma ile hem optik hem de fiziki hedef takibi kabiliyetine sahiptir.

Uçuş kontrol bilgisayarı ve müşterek Yer Kontrol İstasyonu vasıtasıyla, birden fazla platform ile otonom şekilde havada görev değişimi / devri kabiliyetine sahip olup, operatörlere kesintisiz ve uzun süreli gözetleme kabiliyeti sunmaktadır. Platformlar, müşterek Yer Kontrol İstasyonu yazılımı vasıtasıyla STM’nin Taşınabilir Vurucu İHA sistemlerine gerçek zamanlı, otomatik hedef bilgisi aktarabilecek şekilde tasarlanmıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ