,, ---
DOLAR 33,0609 0.02%
EURO 36,0646 0.23%
ALTIN 2.559,930,37
BITCOIN 22507271,39%
Türksat 6A Uydusu ile Uzay Sanayisinde Yeni Dönem

Türksat 6A Uydusu ile Uzay Sanayisinde Yeni Dönem

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Türksat 6A uydusunun fırlatma törenine katılmak üzere bulunduğu Florida'daki Cape Canaveral'da önemli değerlendirmelerde bulundu. Mandal, Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarısını uzay sanayisine taşıdığını belirtti.

ABONE OL
Temmuz 9, 2024 15:40
Türksat 6A Uydusu ile Uzay Sanayisinde Yeni Dönem
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye Yüzyılı”nın bilim ve teknoloji odaklı olacağına dair sözlerini hatırlatan Mandal, Türksat 6A’nın bu vizyonun en güzel örneklerinden biri olduğunu vurguladı. Mandal, son dönemde Türkiye’nin uzay ile ilgili çalışmalarına da değindi.

Son Dönemdeki Uzay Çalışmaları

Geçtiğimiz yıl metre altı çözünürlüğe sahip gözlem uydusu İMECE’nin fırlatıldığını, yılbaşında Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonunun gerçekleştirildiğini ve ardından yörünge altı araştırma uçuşunun yapıldığını belirten Mandal, Türkiye’nin uzay sanayisi, teknolojisi ve ekonomisine ismini yazdıran ülkelerden biri olduğunu ifade etti. Türksat 6A’nın da yaklaşık 36 bin kilometre irtifada görev yapacağını dile getirdi.

Uzay Sanayisinde Yeni Dönem

Uzayın ülkeler arası rekabette en önemli lig olarak değerlendirildiğini belirten Mandal, “Artık Türkiye savunma sanayisindeki başarısını bir üst lig olan uzay sanayisine çıkarmış oluyor. Bu, gerçekten ülkemiz açısından, bölgemiz açısından, insanlık açısından önemli bir gelişme.” dedi.

Türksat 6A ve Gelecek Projeler

Türksat 6A’dan ilk sinyalin başarıyla alındığını belirten Mandal, uydunun görevini gerçekleştirdiğini söyleyebilmek için en az 3 aylık zamana ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Türkiye’nin uzayda kalifiye olmasının önemini vurgulayan Mandal, başarıyla çalışan uydu bileşenlerini veya platformlarını ihraç eder konumda olabileceklerini belirtti. Mandal, “Uydu ekosisteminde artık biz bu ekonominin içinde olan bir ülkeyiz ama hedefleri tabii ki daha yüksek tutmak zorundayız.” diye konuştu.

Ay Misyonu ve Gelecek Hedefler

Milli Uzay Programı’nda bir sonraki hedefin aya sert iniş olduğunu hatırlatan Mandal, “2026 yılının sonunda veya 2027 yılının başında aya sert inişi, sonrasında takip eden 2 yıl içinde de yumuşak inişi gerçekleştirmiş olacağız.” dedi. Türksat 6A misyonunun Türkiye’nin uzayda varlığını devam ettirme yolculuğunun bir parçası olduğuna dikkati çeken Mandal, bundan daha büyük hedefin aya gitmek, ondan daha sonraki hedefin aya insanlı gitmek ve ayın ötesinde derin uzayda çalışmak olduğunu sözlerine ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ