,, ---
DOLAR 33,0671 0.04%
EURO 36,0250 0.12%
ALTIN 2.561,980,45
BITCOIN 22440311,05%
SİHA’lara Yeni Pençe: IIR MAM-L ve MAM-T’nin Özellikleri Belli Oldu

SİHA’lara Yeni Pençe: IIR MAM-L ve MAM-T’nin Özellikleri Belli Oldu

Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L IIR ve MAM-T IIR Mini Akıllı Mühimmat’ın teknik özellikleri açıklandı. Her iki mühimmat da önceki versiyonlara kıyasla yaklaşık iki kat daha fazla menzile sahip.

ABONE OL
Haziran 28, 2024 10:27
SİHA’lara Yeni Pençe: IIR MAM-L ve MAM-T’nin Özellikleri Belli Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, silahlı insansız hava araçları (SİHA) konusunda önemli bir atılım yapmaya devam ediyor. Roketsan, Türkiye’nin ilk SİHA mühimmatını geliştiren firma olarak, MAM-L, MAM-C ve MAM-T ürün ailesine yeni üyeler ekliyor. Bu kapsamda, görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı başlık entegrasyonu gerçekleştirilen MAM-L IIR ve MAM-T IIR mühimmatlarının test faaliyetleri BAYKAR ile birlikte tamamlandı.

MAM-L IIR ve MAM-T IIR Teknik Özellikleri

MAM-L IIR mühimmatı, 25+ kilometre menzile ve 23 kilogram ağırlığa sahip. Lazer arayıcı başlıklı MAM-L mühimmatı ise 15 kilometre menzile ve 22 kilogram ağırlığa sahipti. MAM-L IIR’de parçacık etkili ve anti-tank özellikli çok maksatlı harp başlığı bulunuyor. Bu mühimmatın başlıca hedef tipleri arasında personel, ana muharebe tankı, radar anteni ve zırhlı araçlar yer alıyor.

MAM-T IIR mühimmatı ise 96 kilogram ağırlığında ve 50+ kilometre menzile sahip. Lazer arayıcı başlıklı MAM-T mühimmatı 30+ kilometre menzile ve 95 kilogram ağırlığa sahipti. MAM-T IIR’de parçacık etkili ve termobarik harp başlığı seçenekleri mevcut.

Arayıcı Başlık Farkı

MAM-L ve MAM-T mühimmatları, hedefin sürekli olarak lazer ile işaretlenmesini gerektiriyordu. Ancak, IIR arayıcı başlıklı MAM-L IIR ve MAM-T IIR için böyle bir ihtiyaç bulunmuyor. Operatör, mühimmata ilk hedef bilgisini verdikten sonra bölgeden ayrılabiliyor veya hedef değişikliği yapabiliyor.

İhracat Başarısı

Roketsan, MAM serisi mühimmatın TV arayıcı başlıklı versiyonu için de çalışmalarını sürdürüyor. MAM serisi mühimmat, şu ana kadar 40’ı aşkın ülkeye ihraç edilerek büyük bir ihracat başarısına imza attı.

SİHA’ların Gücüne Güç Katacak

Türkiye’nin SİHA teknolojisine kazandırdığı MAM-L IIR ve MAM-T IIR mühimmatları, daha uzun menzilleri ve gelişmiş arayıcı başlıklarıyla sahada büyük avantaj sağlayacak. Bu gelişme, Türkiye’nin savunma sanayisindeki iddiasını bir kez daha ortaya koyuyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ