,, ---
DOLAR 33,0671 0.04%
EURO 36,0250 0.12%
ALTIN 2.561,980,45
BITCOIN 22440311,05%
ABD ile Yunanistan Arasındaki Anlaşmada Aksaklık

ABD ile Yunanistan Arasındaki Anlaşmada Aksaklık

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, Yunanistan için yolunu açtığı İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) Programı'nın, önerilen birçok aracın eski olması nedeniyle aksaklıklara maruz kaldığı bildirildi.

ABONE OL
Temmuz 9, 2024 13:08
ABD ile Yunanistan Arasındaki Anlaşmada Aksaklık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kathimerini gazetesinin, ismini açıklamadığı kaynaklardan aktardığı haberine göre, Yunanistan Deniz Kuvvetleri, EDA Programı kapsamında ABD’den LCS sınıfı savaş gemisi alınmasını, Genelkurmayın da onayıyla, kendilerine önerilen gemilerin programda bahsedilenlerden daha eski olması gerekçesiyle reddetti.

Öte yandan ABD ve Yunanistan’ın yaptıkları ortak incelemede, programda adı geçen Bradley tipi 62 zırhlı aracın elverişsiz koşullarda olduğu tespit edildi. İncelemede söz konusu araçların savaşır konuma getirilebilmesi için gereken yatırım miktarı çok yüksek olduğu için alımından vazgeçildi.

Programda yer alan C-130-H tipi nakliye uçaklarının bakımının da maliyetinin yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Miçotakis, ocakta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’dan aldıkları mektupla ülkesinin, F-35 satın alma yoluna girdiğini duyurmuştu.

Yunan Başbakan, “Bu mektupla Yunanistan, 40 F-35 satın alma yoluna giriyor ancak aynı zamanda Silahlı Kuvvetlerin her üç kolunu ve Yunanistan Sahil Güvenliğini güçlendirecek bir silahlanma paketini de tamamen ücretsiz ediniyor.” demişti.

Blinken, Miçotakis’e gönderdiği mektupta Kongre onayı dahil olmak üzere resmi onay sürecinin gerekliliğine işaret ederek, Yunanistan’a 40 kadar yeni F-35 satışına ilaveten İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) Programı kapsamında 3 Protector sınıfı sahil güvenlik botu ve muhtelif askeri kamyon ve çekici temin edileceğini bildirmişti.

Blinken, ABD donanmasından ihtiyaç fazlası 4 LCS sınıfı savaş gemisinin Yunanistan’a verilebilmesi için Kongreye bildirimde bulunacaklarını kaydetmişti.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı mektubunda, ABD Savunma Bakanlığının Yunanistan’ın satın alabilmesi için C-130H tipi askeri nakliye uçağına ilaveten C-130J modeli için de fiyat ve adet çalışması yaptığını belirtmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ